Zdj. ilustr./Pexels.com/Anna Shvets

Z badań brytyjskich naukowców opublikowanych w piśmie naukowym „The Lancet” wynika, że osoby hospitalizowane z powodu Covid-19 – w szczególności te, które wymagały podłączenia do respiratora – uzyskują gorsze wyniki w testach na inteligencję.

Od stycznia do grudnia 2020 roku naukowcy przetestowali 81 337 osób w ramach Wielkiego Brytyjskiego Testu Inteligencji, w tym prawie 13 tys. osób, które były zakażone koronawirusem.

Po uwzględnieniu czynników takich jak wiek, płeć, język ojczysty i poziom wykształcenia odkryli, że osoby, które chorowały na Covid-19, w zadaniach wymagających rozumowania, planowania i rozwiązywania problemów osiągały słabsze wyniki w porównaniu z osobami, które nigdy nie były zakażone.

„Wyniki te są zbieżne z doniesieniami o długim Covidzie, w przypadku którego powszechne są »mgła mózgowa«, kłopoty z koncentracją i trudności ze znalezieniem właściwych słów”, wskazują badacze.

Najgorzej wypadły osoby, które w czasie choroby wymagały podłączenia do respiratora. Stwierdzono u nich spadek odpowiadający 7 punktom w testach mierzących iloraz inteligencji. Jest to jeszcze większy spadek niż u osób, które w przeszłości miały udar.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!