Palmy doniczkowe wyglądają luksusowo i zwykle kojarzą się nam z tropikami. Są jednak dość kapryśne, więc mało ludzi decyduje się na ich hodowlę. Aby roślina zachwycała swym wyglądem przez długi czas, warto ją nawozić właściwym środkiem. Jaki będzie najlepszy? Oczywiście domowy.
Jak uprawiać palmę doniczkową?
Roślina pochodzi ze stref tropikalnych, więc trzeba jej zapewnić jasne stanowisko, ale nie może być to miejsce gdzie docierają głębokie promienie słoneczne (wtedy liście rośliny mogą ulec poparzeniu). Palmy preferują wilgoć nie tylko w doniczce, ale także powietrzu. Warto więc dopilnować, aby gleba była stale wilgotna – wystarczy systematycznie podlewać sadzonkę. Pomocne jest również zraszanie liści rośliny, zwłaszcza w sezonie letnim. Gdy palma została dopiero co zakupiona, to raczej niewskazane jest umieszczanie jej od ręki w miejscu docelowym. Lepiej przenieść ją ze stanowiska półzacienionego do widniejszego. Palma może być trzymana latem na zewnątrz.
Odżywka z wody po ziemniakach wzmocni palmę
Po ugotowaniu ziemniaków, płyn przeważnie trafia do zlewu, ale wcale nie musi tak być. W wodzie po gotowaniu pyrek znajdują się składniki mineralne (żelazo, wapń, fosfor), skrobia, a także witaminy K, E i A, które zasilą podłoże we wszystko to, czego palma potrzebuje do odpowiedniego rozwoju. Odstaw wodę do wystudzenia i przelej ją do specjalnego pojemnika, a potem podlej swój egzemplarz.
Palma usycha. Co robić?
Kiedy końce liści palmy zaczynają usychać i nie wiesz, dlaczego tak się dzieje, koniecznie czytaj dalej.
Prawdopodobną przyczyną jest suche powietrze albo zbyt wysoka temperatura w pokoju. Z reguły roślina marnieje jesienią i zimą, z racji na sezon grzewczy, który nie wpływa na nią dobrze. W takim przypadku należy odciąć suche końcówki liści, a potem systematycznie zraszać palmę wodą. Jeśli patent wciąż nie przynosi żadnych efektów, to rozważ zakup nawilżacza powietrza – po prostu umieść go blisko rośliny. Doniczkę najlepiej usytuuj w znacznej odległości od grzejnika, gdyż wytwarzane przez niego ciepło nie sprzyja sadzonce.
Czytaj też: Ten składnik ożywi storczyka. Nowe pąki będą rosły w oczach