Konfederacja z 13-procentowym poparciem w specjalnym sondażu dla Platformy Obywatelskiej
Fot.Twitter.com/wiedzmaanna

Kolejne sondaże potwierdzają trend. Notowania Konfederacji cały czas idą w górę. Co najdziwniejsze – jak alarmują dziennikarze „Onetu” – konserwatywno-liberalna partia nie przejmuje wyborców Prawa i Sprawiedliwości. Ku prawemu skrzydłu zwracają się głównie głosujący na Platformę Obywatelską! Donald Tusk może zacząć się martwić, bo o ile poparcie dla PiS stoi w miejscu, to elektorat PO kurczy się na rzecz prawicy na prawo od PiS.

Partia Krzysztofa Bosaka i Sławomira Mentzena nie zatrzymuje się w sondażach. Choć ten drugi bierze sprawy na zimno i przyznaje, że nie wierzy w 15 proc. poparcia, jakie daje Konfederacji jeden z sondaży „Wyborczej”, to jest pewny dwucyfrowego wyniku na poziomie 10 proc. W ostatnich tygodniach niepokój w związku z notowaniami Konfederacji pojawił się we wszystkich innych partiach, co odzwierciedlały wypowiedzi ich polityków, którzy jak jeden mąż zaczęli krytykować dotąd marginalne ugrupowanie polskiego Sejmu.

Wbrew pozorom Konfederacja nie zabiera głosów PiS-owi, choć teoretycznie Konfederacji najbliżej do konserwatywnego elektoratu Jarosława Kaczyńskiego. Fakty są jednak takie, że do Konfederacji przepływa liberalny elektorat Platformy Obywatelskiej, który zdaniem komentatorów ma dość polityki socjalnej PiS, a jednocześnie zawiódł się na Donaldzie Tusku, który licytuje się z rządem na kolejne socjale, takie jak chociażby „babciowe”.

Konfederacja przejmuje wyborców opozycji. Platforma i Hołownia tracą, a partia Mentzena i Bosaka notuje 13 proc. poparcia!

Jak informuje „Onet” – Platforma Obywatelska zleciła specjalne, wewnętrzne badanie sondażowe, które wykazało, że na Konfederację chce głosować już 13 proc. wyborców! Przy czym w tym samym badaniu poparcie PiS-u nie drgnęło, a elektorat PO skurczył się o 1,5 proc. „Onet” dodaje jednak, że Platforma to nie jedyna formacja, która traci na rzecz Konfederacji. Partia Mentzena i Bosaka – według wyników badania przepływu wyborców – podbiera elektorat całej opozycji, za wyjątkiem Lewicy. Do Konfederacji przekonują się przede wszystkim wyborcy m.in. Polski 2050 Szymona Hołowni oraz nieznacznie wyborcy innych ugrupowań.

Obserwatorzy sukcesu Konfederacji dopatrują się przede wszystkich w deklaracjach ukrócenia świadczeń socjalnych w zamian za ulgi podatkowe dla pracujących. Część wyborców staje się też uniosceptyczna po ostatnich projektach Wspólnoty, obejmujących m.in. zakaz sprzedaży samochodów spalinowych po 2035 roku. Twardy elektorat Konfederacji docenia zaś pragmatyczne podejście do kwestii  ukraińskiego zboża oraz problemów branży transportowej i rolników.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę