Podczas aukcji „Music Icons” w Nowym Jorku za kwotę 22,4 tys. dolarów został wylicytowany papierowy talerz, z którego jadł pizzę w 1990 roku Kurt Cobain, lider legendarnej grupy Nirvana. Uzyskana kwota przekroczyła oczekiwania domu aukcyjnego – obiekt wyceniano na nie więcej niż 2 tys. dolarów.

Talerz prawdopodobnie dlatego tak zyskał na wartości, że wokalista Nirvany, zaraz po zjedzeniu pizzy, zanotował na nim listę utworów, jakie zespół miał wykonać tego dnia podczas występu w jednym z klubów w Waszyngtonie. Na zapisanej na talerzu setliście znalazły się dwa utwory z wydanego w 1991 roku albumu „Nevermind”: „In Bloom” i „Polly”.

Jeszcze w 1990 roku Nirvana była mało znaną punkowo-metalową grupą z Seattle. Światową sławę zespół zyskał rok później, wraz z sukcesem wydanego we wrześniu 1991 roku albumu „Nevermind”.

Podczas aukcji, oprócz talerza, z którego jadł Cobain, sprzedano też sweter, który wokalista miał na sobie podczas sesji zdjęciowej do albumu „In Utero”, ostatniej przed samobójczą śmiercią w 1994 roku.

Sweter został wylicytowany na kwotę 75 tys. dolarów, co podobnie jak w przypadku talerza było zaskoczeniem. Dom aukcyjny szacował, że może to być najwyżej 20 tys. dolarów.

Nie był to jednak rekord. Ten padł na aukcji w 2015 roku, na której wystawiono najsłynniejszy sweter Cobaina, który wokalista założył na koncert z serii MTV Unplugged w 1993 roku, i został sprzedany za prawie 150 tys. dolarów.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę