Mało kto wie, że popularna i lubiana papryka, ma dwie płcie. To czy nasza papryka jest męska czy damska, ma wpływ na smak i sposób przyrządzania potraw. Jak je rozpoznać?
Papryka jest bogata w witaminy A, E i C oraz wapń, potas, magnez i żelazo, a także jest źródłem likopenu, który wykazuje właściwości antynowotworowe. Jak informuje gotujmy.pl, aby w pełni wykorzystać bogactwo jej składników, najlepiej jeść ją na surowo.
Jak wygląda papryka płci żeńskiej? Ma na dole 4 wybrzuszenia i dużo nasion w środku. Jest najlepsza do jedzenia na surowo. Dlaczego? Bo jest słodka w smaku. Dlatego warto dodawać ją do dań, które nie wymagają obróbki termicznej. Świetnie sprawdzi się na przykład w surówkach i sałatkach.
Papryka płci męskiej jest idealna do duszenia. W odróżnieniu do damskiej papryki ma tylko 3 grzbiety i mało nasion w środku. Nie jest tak słodka, za to świetnie nadaje się do potrwa na gorąco, na przykład leczo. Można ją dusić, piec i gotować. Nie straci przez to swojego wyrazistego smaku.