Patent na dużą marchew. Posiej ją tak, a zbierzesz obfite żniwo

marchewka
fot. screen Youtube / PLANTS

Każdy ogrodnik chciałby doczekać się zdrowych i dorodnych plonów. To samo dotyczy marchewki. Podczas wysiewania tego warzywa do gruntu warto zastosować pewną sztuczkę. W efekcie korzenie rozrosną się 3x bardziej niż zwykle, a zbiory nie pomieszczą się w skrzynkach. Sprawdź, jak wysiewać marchewkę. Znalezienie dla niej towarzyszki to znakomity pomysł.

REKLAMA

Posadź marchew wraz z rzodkiewką. Doczekasz się obfitych plonów

Osoby, które pragną, by marchewka miała gigantyczne rozmiary, powinny wysiać ją razem z rzodkiewką. Ta prędzej się zieleni (zwykle już po upływie 4-6 dni), a w związku z tym wytyczy rzędy, w których może rozwijać się marchew. Co więcej, rzodkiewka prędzej wydaje jadalne korzenie, a gdy powoli przyrastają, zaczynają rozpulchniać glebę, co korzystnie wpływa na rozwój marchewki.

Sposób na dużą marchew. Posiej ją tak, a zbierzesz dorodne żniwo

W pierwszej kolejności wytycz rzędy, w których masz zamiar siać warzywa. Ziarenka wrzucaj do gruntu na głębokość około 1 centymetra. Głębszy siew nie jest wskazany – wówczas korzenie rzodkwi ulegną deformacji, a wzrost marchewki zostanie spowolniony.

REKLAMA

Jeszcze lepiej, gdy nasiona marchewki połączysz z nasionami rzodkiewki albo zasiejesz na początku jedną roślinę, a potem kolejną. Delikatnie przysyp ziarenka glebą. Ogrodnicy nie zalecają używania kompostu, bo może przyciągnąć niebezpiecznego szkodnika marchwi, czyli połyśnicę marchwiankę.

Kiedy przypada najlepszy termin na wysiewanie obydwu warzyw?

Wysiewaj marchewkę i rzodkiewkę pod koniec marca i przez cały następny miesiąc. Spóźnialscy mogą zabrać się za wysiewanie obydwu roślin na początku maja, ale to ostateczny termin. Najlepiej dokonać tego wcześniej. Późny wysiew może skutkować słabszym wzrostem rzodkiewki, zwłaszcza jeśli wiosną było niewiele opadów. Rzodkiewka szybko zakwitnie, a taka, jak wiadomo, nie jest zdatna do spożycia.

REKLAMA

Czytaj też: Przed sadzeniem czosnku i cebuli zrób 1 rzecz. Plony będą potrójne

Podziel się: