Ogrodnictwo to dla zwolenników ogrodu najlepsze hobby. Wypielęgnowany teren i zdrowe, dorodne rośliny naprawdę cieszą oczy. Niestety ma to także swoje słabe strony – chodzi o szkodniki roślin ogrodowych, do których należą m.in. pędraki. Podpowiemy Ci, jak się z nimi uporać.
Co to są pędraki?
To larwalne chrabąszcze. Są małymi owadami, które osiągają rozmiar do maksymalnie 3 cm. Niewielkie, niepozorne, a niezwykle kłopotliwe dla ogrodników. Osobniki dorosłe składają larwy w glebie. Lubią żerować w okolicy korzeniowej rośliny. Pożywieniem młodych larw jest obumarła materia organiczna znajdująca się w próchnicy glebowej. Gdy szkodniki dorastają, zmieniają się ich preferencje – żywią się korzeniami trawy i roślin, pustosząc je – dostrzeżesz to po żółtej trawie i specyficznych nadgryzieniach. Sprawdź, jak usunąć pędraki z ogrodu.
Jak pozbyć się pędraków z ogrodu?
Aby je wypędzić, możesz posadzić w swoim ogrodzie grykę, gorczycę i cebulę, których owady nienawidzą! Skuteczny jest także zielony nawóz z gryki – obecne w nim taniny potrafią zaszkodzić pędrakom. Niezłą bronią w walce z problematycznymi owadami jest też sałata. One za nią przepadają! Gdy warzywo zwabi osobniki, a one potem zaczną je demolować – Ty będziesz mógł je błyskawicznie połapać i dać np. kurom.
Inne sposoby na pędraki
Posadź w glebie na niewielkiej głębokości kilka ziemniaków. Owady bardzo je lubią. Gdy dobiorą się do bulw, Ty będziesz mógł je zebrać. Możesz też rozłożyć w dzień czarną folię, aby zaciemnić teren. To wprowadzi w błąd osobniki, które będą myślały, że wciąż jest noc i zaczną wyskakiwać na powierzchnię. Wtedy będziesz mógł je zgarnąć lub poczekać, aż wyręczą Cię ptaki.
Jak zrobić gnojówkę z wrotyczu?
Przygotuj 1 kg liści wrotyczu, potnij je, a potem zalej 10 litrami wody. Odstaw mieszankę na 2-3 tygodnie, aby zaczęła fermentować. Musisz każdego dnia ją przemieszać, aż na wierzchu powstanie piana – to będzie oznaczało, że mikstura jest już gotowa do użycia. Takim specyfikiem podlewaj grządki po rozcieńczeniu (na 1 część nawozu przeznacz 20 części wody).
Czytaj też: Rozsyp to w ogrodzie. Ślimaki i mszyce będą uciekać w popłochu