pelargonie w doniczce
fot. Pixabay

Liście pelargonii są śliczne, ale jej pąki nie kwitną? Może być kilka powodów takiej sytuacji. Mimo że roślina nie jest zbyt wymagająca, to warto jednak zaspokoić jej kluczowe potrzeby. W ten sposób będzie ozdabiać nasz ogród, aż do końca jesieni. Co zrobić, żeby pelargonie zaczęły kwitnąć? Zrób domowy nawóz, a szybko zauważysz multum kwiatów.

Pelargonie to bardzo lubiane kwiaty, które fantastycznie dekorują w sezonie nasze balkony i ogrody. Są śliczne, a przy tym długo i bujnie kwitną. Dobrą wiadomością jest fakt, że ten gatunek rośliny jest prosty w uprawie. Niekiedy jednak może być tak, że pelargonia poza liśćmi będzie miała bardzo mało kwiatów. Z jakiego powodu tak się dzieje?

Niedostateczna ilość światła

Do obfitego kwitnięcia roślina potrzebuje jasnego stanowiska z dostateczną ilością promieni słonecznych. Zbyt duże zacienienie może ograniczyć kwitnienie.

Nieodpowiednie podlewanie

Pelargonie trzeba nawadniać z umiarem. Gleba powinna być delikatnie wilgotna, ale nie mokra. Zarówno przesuszenie, jak i przelanie ziemi nie służy roślinie – może przyczynić się do zahamowania lub osłabienia kwitnienia.

Przenawożenie minerałami

Jeśli roślina ma bardzo dużo liści, a kwiatów jest jak na lekarstwo, to być może stosujesz za dużo odżywek, szczególnie tych z azotem. Mimo że do odpowiedniego rozwoju i pokaźnego kwitnienia pelargonie potrzebują dokarmiania, to nie wolno z nim przeholować. Środki zasobne w azot mają wpływ przede wszystkim na produkcję masy zielonej przez rośliny. W efekcie u pelargonii mnóstwo jest liści, a samych kwiatów – niewiele.

Co zrobić, żeby pelargonie zaczęły kwitnąć?

Aby pelargonie odżyły, podaj im domowy nawóz, a na pewno obsypią się kwiatami. Jego bazą jest kolagen w postaci sproszkowanej, który możesz kupić w każdej drogerii czy aptece. Zawiera wiele składników mineralnych i witamin, które pomagają pelargonii bujnie kwitnąć. Stworzenie nawozu jest bardzo łatwe. Łyżeczkę kolagenu dodaj do 1 litra wody, a potem starannie wymieszaj. Specyfik jest gotowy – podlewaj nim pelargonie co 30 dni, a błyskawicznie zawiążą nowe kwiaty. Dodatkowo będą czarować wspaniałym kwitnieniem, aż do końca jesieni.Czytaj też: Palma doniczkowa ożyje z nową mocą. Podlej ją wodą z gotowania


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!