Tornada nad Polską w piątek 23 czerwca
fot. Pixabay

Nad Polskę nadciąga pogodowy kataklizm. Już w piątek ma nastąpić załamanie pięknej, słonecznej aury. Zamiast tego będziemy mieli burze i grad, a możliwe, że także trąby powietrzne! Średnica spadającego na ziemie gradu może wynosić nawet 5 cm.

Czwartek w Polsce jest upalny, ale na wschodzie i południu już dzisiaj mogą wystąpić załamanie pogody, czyli burze z gradem. „W ich trakcie opady będą do około 25 mm. Wiatr w czasie burz w porywach do 70 km/h” – powiedziała w rozmowie z PAP synoptyczka IMGW Dorota Pacocha.

W czwartek Instytut wydał ostrzeżenia I stopnia przed burzami z gradem w województwach lubelskim, małopolskim i podkarpackim. Prawdziwe załamanie pogody ma nastąpić jednak w piątek. Spodziewane są nawet trąby powietrzne!

W piątek nastąpi pogodowy kataklizm! Burze, grad, porywisty wiatr i trąby powietrzne

Według IMGW w piątek mają wystąpić w Polsce niebezpieczne zdarzenia pogodowe. Możemy spodziewać się deszczu, burz i ochłodzenia powietrza.

„W nocy z czwartku na piątek nad Polskę z zachodu wkroczy układ niskiego ciśnienia z systemem frontów atmosferycznych, który przyniesie ze sobą strefę opadów deszczu i burz. W ciągu dnia system frontowy przemieszczać się będzie z zachodu na wschód kraju ze zmiennym natężeniem, a za nim postępowało będzie chłodniejsze powietrze” – przekazał synoptyk „tvnmeteo.pl” Damian Zdonek.

Na szczególnie gwałtowne zjawiska pogodowe są narażeni mieszkańcy centralnej Polski – donosi „radiozet.pl”. Według synoptyków, wraz z burzami przyjdzie porywisty wiatr, który może osiągać prędkość nawet 110 km/h. Może spaść również dużo deszczu – do 40-50 litrów na metr kwadratowy. Na dodatek mogą wystąpić opady gradu, którego średnica może osiągać nawet 5 cm.

IMGW ostrzega również, że lokalnie mogą wystąpić trąby powietrzne.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę