Piekarnik umyje się sam. Wystarczy naczynie, woda i sekretny składnik

czyszczenie piekarnika
fot. screen Youtube / @user-zm4rm6yi4p

Jedna z najbardziej dokuczliwych czynności domowych? Bez wątpienia szorowanie piekarnika. Jednak dzięki metodom takim tak ta, można doprowadzić sprzęt do porządku w mgnieniu oka i z dobrym rezultatem. Patent ten opanował internet szturmem i mnóstwo osób już dawno z niego skorzystało. Kolej na ciebie! Dzięki domowej sztuczce osmolony piekarnik będzie jak nowy, bez użycia rażących chemikaliów.

REKLAMA

Piekarnik umyje się sam. Wystarczy naczynie, woda i sekretny składnik

Do formy żaroodpornej wlej wodę i dodaj do niej trochę octu i soku z cytryny, a następnie połóż pojemnik w centralnym punkcie pieca, rozgrzewając sprzęt do temp. 100-120 stopni. Czekaj ok. 20-30 minut. Wówczas mieszanka zacznie parować, a cały brud rozpuści się i samoczynnie spłynie ze ścianek urządzenia. Gdy czas minie, zgaś sprzęt i czekaj, aż z grubsza się ostudzi. Później weź lekko namoczoną ściereczkę i zbierz zabrudzenia. Nawet nie będziesz musiał ich mocno trzeć ani skrobać – powinny zejść bez oporu.

Powodzenie tej metody zależy od octu lub cytryny

Składniki te są z natury kwasami o dogłębnym działaniu myjącym. Cytryna rozbija tłuste złogi, a ocet odkaża i neutralizuje swąd. W trakcie podgrzewania roztworu w piecu kwasy zamieniają się w parę, która z precyzją dociera do każdego zakamarka i luzuje mocno przytwierdzony brud. Potem można go gładko zmyć szmatką.

REKLAMA

Dlaczego warto korzystać z tej metody na czyszczenie piekarnika?

Strategia jest dobrotliwa dla środowiska i mało pracochłonna. Zamiast sklepowych detergentów pełnych chemii używa się naturalnych, domowych produktów, które z pewnością nie zniszczą powierzchni sprzętu.

Technika jest także wybawieniem dla osób zabieganych. Zazwyczaj piekarnik trzeba długo i mozolnie szorować, a tutaj wysiłek jest zbędny. Para rozpuszcza caluteńki brud, który wystarczy potem zsunąć ścierką.

Powyższy trik na odnawianie piekarnika jest odpowiedni dla niemal każdego typu piekarnika. Gazowy, konwencjonalny elektryczny czy nowoczesny konwekcyjny mogą bez szwanku skorzystać z mocy pary.

REKLAMA

Dobra rada:

Zawsze czysty piekarnik? To marzenie wielu pań i panów domu. Wystarczy notorycznie usuwać drobinki brudu, plamy z tłuszczu i pozostałości ciast, zapiekanek czy innych przysmaków. Najlepiej robić to od razu po pieczeniu potraw, aby nieczystości nie zdążyły się dobrze przykleić do powierzchni.

Udostępnij: