Czasem różnice pomiędzy niegroźnym pieprzykiem a czerniakiem bywają trudne do zauważenia. Są pewne zasady, które ułatwiają odróżnić zwykłe znamię od nowotworu. Jeśli jednak masz wątpliwości, wizyta u lekarza powinna zostać zaplanowana jak najszybciej. Dopiero wtedy można mieć pewność.

Należy wyraźnie podkreślić, że tylko lekarz jest w stanie jednoznacznie stwierdzić czy znamię jest groźne, czy nie. Nigdy nie wolno zwlekać z wizytą, jeśli mamy choćby podejrzenie. Dlaczego? Bo im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym lepiej. Wówczas są większe szanse na całkowite wyleczenie. Jak informuje redakcja gazety.pl w Polsce udaje się uratować ok. 70 procent pacjentów. To mniej o 20% niż u naszych sąsiadów.

Jakie 5 cech pozwala odróżnić czerniaka od niegroźnej zmiany skórnej? Po pierwsze znamię jest asymetryczne, czyli jakby wylewa się w jedną stronę. Po drugie brzegi pieprzyka są nierówne, jakby poszarpane. Znamię ma niejednolity kolor – czarny i czerwony. Pieprzyk jest duży i ma więcej niż 6 milimetrów. Znamię się szybko powiększa, lub zmienia kształt.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę