REKLAMA

fot. Unsplash

Jak poinformowała szefowa ministerstwa funduszy, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz – do Polski właśnie wpłynęło 5 mld euro z programu RePowerEU, będącego częścią Krajowego Planu Odbudowy.

REKLAMA

Spełniły się wcześniejsze zapowiedzi minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz, która w połowie bieżącego miesiąca zapowiadała, że jeszcze w tym roku do Polski trafi pierwsza transza pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy – a dokładniej programu RePowerEU. W czwartek wieczorem Pełczyńska-Nałęcz przekazała, że środki są już w Polsce. 5 mld euro ma zostać przeznaczone na transformację energetyczną.

„Z radością informuję, że do Polski właśnie wpłynęło 5 mld euro z programu RePowerEU będącego częścią KPO. To pieniądze na tanią zieloną energię dla polskich obywateli” – napisała na platformie X minister Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.


REKLAMA

Pierwsza transza pieniędzy z KPO już w Polsce. 5 mld euro zostanie zainwestowane w energię odnawialną

Wypłaty z Krajowego Planu Odbudowy ruszają po wielu latach stagnacji w tej kwestii. Wcześniej o środki z KPO starał się rząd Zjednoczonej Prawicy, ale rządzącym wówczas politykom nie udało się wynegocjować z Komisją Europejską wypłaty obiecanych Polsce funduszy.

KPO składa się z 59,82 mld euro (równowartość ok. 261,4 mld złotych), które mają trafić do naszego kraju w ramach środków unijnych. Mniejszość tej kwoty – 25,3 mld euro – stanowią bezzwrotne dotacje, natomiast pozostałe 34,5 mld euro to preferencyjne pożyczki, które trzeba będzie spłacić.

REKLAMA

Większość pozyskanych środków ma być inwestowana w formie instrumentów finansowych, co umożliwi realizację projektów do 2026 roku przez co najmniej 30 lat – informuje portal Onet Wiadomości.

REKLAMA

REKLAMA