Kościół
Fot. Pixabay.com

Parafia św. Lamberta w Radomsku musi zapłacić aż 190 tysięcy złotych odszkodowania mężczyźnie, który jako nieletni padł ofiarą molestowania seksualnego ze strony jednego z kościelnych. Parafia zapowiedziała złożenie apelacji.

O wyroku zadecydował Sąd Okręgowy w Piotrkowie Trybunalskim. Reprezentująca poszkodowanego Anna Bufnal przekazała, że sąd jednoznacznie wskazał odpowiedzialność parafii nawet w przypadku, gdy oprawca nie jest osobą duchowną.

– Już wcześniej Kościół był skazywany w podobnych procesach. Wtedy jednak sprawcami byli przedstawiciele Kościoła, duchowni. W tym wypadku jest to przełom, bo parafia musi odpowiedzieć finansowo za działanie świeckiego pracownika – powiedziała mec. ufnal w rozmowie z TVN 24.

Proces trwał niemal dwa lata, a z uwagi na dobro poszkodowanego był niejawny. Sąd zadecydował również, że parafia będzie musiała wpłacić pieniądze na rzecz fundacji pomagającej osobom skrzywdzonych przez duchownych, a także wystosować oficjalne przeprosiny.

Wyrok nie jest prawomocny. W rozmowie z TVN 24 rzecznik kurii częstochowskiej przekazał, że parafia św. Lamberta będzie odwoływać się od wyroku piotrkowskiego sądu.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę