Picie gorących napojów w papierowych kubkach stwarza zagrożenie dla zdrowia. Zazwyczaj podaje się w nich herbatę, kawę, czekoladę, napoje bezalkoholowe i zupy. Nie jest to jednak dobry pomysł. Dlaczego?

Według Imarc popyt jest stymulowany przez rosnący trend usług na wynos i gotowej do spożycia żywności na całym świecie. Kubki papierowe również nie wymagają czyszczenia i można je łatwo wyrzucić po użyciu. Jednak nie to to takie proste jak się wydawało.

Naukowcy z Indyjskiego Instytutu Technologii informują, że mikroplastiki działają jako nośniki zanieczyszczeń, takich jak jony, toksyczne metale ciężkie, takie jak pallad, chrom i kadm, a także związki organiczne, które są hydrofobowe, co oznacza, że odpychają wodę.

Zespół Sudhy przeprowadził doświadczenie, które polegało na tym, że wlali ultra-czystą wodę o temperaturze 85-90 stopni Celsjusza do papierowych kubków i pozostawił na 15 minut przed analizą pod mikroskopem fluorescencyjnym pod kątem mikroplastików. Co się okazało?

Wyniki były zaskakujące. Uwolnione do wody zostały mikroplastii, a także cząstki o rozmiarach submikronowych. Jednorazowy papierowy kubek wystawiony na działanie gorącej cieczy przez 15 minut zawierał około 10,2 miliarda submikronowych cząstek. Naukowcy zaobserwowali także przenoszenie jonów do wody z papierowych kubków, potwierdzając, że mikroplastiki mogą być uwalniane do gorących napojów.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę