REKLAMA

fot. shareinfo.pl

Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało byłego ministra skarbu państwa. Aresztowanie dotyczy sprawy udziału w zorganizowanej grupie przestępczej szeregu podmiotów gospodarczych oraz urzędników szczebla ministerialnego, którzy pełnili swoje funkcje w latach 2011-2015 – podaje „Fakt”. Zatrzymanie byłego ministra ma związek z serią innych zatrzymań, do których doszło na początku 2023 roku.

REKLAMA

„Funkcjonariusze CBA zatrzymali dziś Włodzimierza K., byłego ministra skarbu państwa. Mężczyzna jest podejrzanym w śledztwie, w ramach którego zatrzymano m. in. Rafała B. Sprawa dotyczy działań korupcyjnych” – poinformował w mediach społecznościowych Stanisław Żaryn, pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej.

Zatrzymanie ma bezpośredni związek ze śledztwem, prowadzonym przez Śląski Wydział Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach. Sprawa, w ramach której zatrzymano już 12 osób w woj. łódzkim, mazowieckim i śląskim, dotyczy działalności korupcyjnej, w którą zamieszane były firmy oraz pracownicy ministerstw – w tym osoby pełniące funkcje ministerialne – z lat 2011-15.

CBA zatrzymało byłego ministra skarbu państwa Włodzimierza K.

Wśród zatrzymanych jest m.in. prezes zarządu Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej Rafał B., któremu zarzuca się wręczanie korzyści majątkowych oraz powoływanie się na wpływy.

REKLAMA

„Grupa ta wprowadzała do obrotu faktury VAT na fikcyjne usługi podmiotów gospodarczych zajmujących się wywozem i utylizacją nieczystości z terenu miasta stołecznego Warszawy. Fakturowanie fikcyjnych usług miało służyć uzyskaniu środków finansowych na łapówki dla byłych urzędników” – przytacza oświadczenie CBA z początku roku „Fakt”. Łączna kwota przekazanych korzyści majątkowych miała wynieść 5 mln złotych.

Dwunastce zatrzymanych postawiono zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, prania brudnych pieniędzy, udzielania i przyjmowania korzyści majątkowych przy powoływaniu się na wpływy w instytucji samorządowej oraz wystawiania i posłużenia się fikcyjnymi fakturami VAT.

REKLAMA

Zatrzymany dzisiaj Włodzimierz K. oczekuje na zarzuty prokuratorskie.

REKLAMA