Zełeński spotka się z Dudą podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Stanach Zjednoczonych
Andrzej Duda spotka się z Wołodymyrem Zełeńskim w czasie Zgromadzenia Ogólnego ONZ w USA | fot. Twitter

Prezydent Andrzej Duda ma odbyć pilne spotkanie z przywódcą Ukrainy Wołodymyrem Zełeńskim. Jak donoszą media, głowy państw spotkają się już za kilka dni w Stanach Zjednoczonych. Andrzej Duda ma rozmawiać z Zełeńskim o ukraińskim zbożu w kuluarach Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Prezydent ujawnił niezaplanowane spotkanie podczas briefingu prasowego w Jersey City. 

Kilka dni temu Komisja Europejska podjęła decyzję o nieprzedłużaniu embarga na ukraińskie produkty rolne, co jest wbrew interesowi m.in. polskich rolników. Polska oraz kilka innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej zdecydowały się na przedłużenie blokady w ramach swoich państw. Zrobiły to m.in. Polska, Węgry i Słowacja. Rumuni jeszcze się wahają.

W związku ze zniesieniem embarga przez UE i przedłużenie go w ramach poszczególnych państw członkowskich Wołodymyr Zełeński zasugerował we wpisie na platformie X (dawniej Twitter), że jego kraj „zareaguje w cywilizowany sposób”, jeżeli kraje UE nie wykażą się solidarnością z Ukrainą.

„Niezwykle istotne jest, aby solidarność europejska działała obecnie na poziomie dwustronnym. Aby nasi sąsiedzi wspierali Ukrainę w czasie wojny. Jeżeli ich decyzje naruszają prawodawstwo UE, Ukraina zareaguje w cywilizowany sposób” – napisał na X Wołodymyr Zełeński.

Andrzej Duda spotka się z Wołodymyrem Zełeńskim podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Będą rozmawiali o ukraińskim zbożu

Sprawa nie znajduje porozumienia, toteż odbędą się dalsze rozmowy w kwestii rozwiązania problemu. W niedzielę, 17 września, Andrzej Duda ujawnił, że spotka się z Wołodymyrem Zełeńskim podczas Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Przekazano, że głowy państw będą rozmawiać o ukraińskim zbożu.

„Mamy ustalone spotkanie w formule bilateralnej. Takie spotkanie ma się odbyć” – ujawnił Andrzej Duda podczas briefingu prasowego w Jersey City pod Nowym Jorkiem.

Spotkanie nie było wcześniej planowane, a przynajmniej nie znalazło się w oficjalnym harmonogramie wizyty prezydenta Dudy w USA. Jak dowiedziała się PAP – polski prezydent ma spotkać się z Wołodymyrem Zeleńskim już we wtorek, 19 września w kuluarach Zgromadzenia Ogólnego ONZ.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę