fot. shareinfo.pl

Od jutra (środa 25.05.22) na Węgrzech będzie obowiązywał stan wyjątkowy. O decyzji poinformował premier kraju – Viktor Orban. „Rząd Węgier przejmie uprawnienia nadzwyczajne, aby móc szybciej reagować na wyzwania spowodowane wojną na sąsiedniej Ukrainie” – powiedział we wtorek premier Viktor Orban w filmie opublikowanym na Facebooku.

Orban, który w kwietniowych wyborach wygrał czwartą z rzędu kadencję, w przeszłości korzystał ze specjalnego porządku prawnego już dwukrotnie. Raz z powodu europejskiego kryzysu migracyjnego, a później podczas pandemii COVID-19. Nowy stan wyjątkowy upoważnia rząd Orbana do zatwierdzania aktów prawnych drogą dekretu.

„Świat stoi na krawędzi kryzysu gospodarczego” – powiedział Orban w filmie, powtarzając, że Węgry muszą trzymać się z dala od wojny na Ukrainie i „chronić finansowe bezpieczeństwo rodzin”.

Premier poinformował, że informacje o pierwszych działaniach jego rządu zostaną ogłoszone jutro.

Rząd Orbana musi zmierzyć się ze skutkami wojny na Ukrainie, inflacją na poziomie 9,5% oraz deficytem budżetowym, który rozrósł się w pierwszym kwartale na skutek konieczności dopełnienia obietnic wyborczych. Węgry stoją także przed ryzykiem gwałtownego spowolnienia gospodarczego.

W kwietniowych wyborach partia Orbana – Fidesz – ponownie zdobyła 2/3 mandatów w węgierskim parlamencie. Oznacza to większość konstytucyjną, a więc niemal władzę absolutną – jeżeli można określić to w ten sposób, w warunkach państwa demokratycznego.

Podziel się:

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę