fot. Piotr Drabik | CC BY 2.0

Jak wynika z najnowszego badania Uniter Surveys dla Wirtualnej Polski, Prawo i Sprawiedliwość w dalszym ciągu prowadzi w sondażach, jednak większość sejmową umożliwiającą stworzenie rządu mogłaby zgromadzić opozycja.

W dalszym ciągu na najwyższy poparcie Polaków może liczyć Prawo i Sprawiedliwość. Z drugiej jednak strony, w porównaniu z poprzednim sondażem partia minimalnie straciła poparcie, ale także trzy kolejne mandaty. Wskutek tego PiS-owi brakuje aż 40 posłów, aby samodzielnie rządzić w kolejnej kadencji.

Pierwsze pytanie dotyczyło tego, „na które z ugrupowań zagłosował(a)by Pan(i) w wyborach do Sejmu, gdyby lista komitetów wyglądała następująco?”. PiS otrzymał 33,8% głosów, Koalicja Obywatelska 26,2%, Polska 2050 Szymona Hołowni 13,6%, Lewica 8,8%, a PSL-Koalicja Polska 5,6%.

Przeliczając te wyniki na mandaty, PiS miałby ich 191, czyli o trzy mniej niż w poprzednim badaniu WP. KO mogłaby liczyć na 143 mandaty, Polska 2050 na 65 mandatów, Lewica na 35 mandatów, PSL-Koalicja Polska na 15 mandatów, a Konfederacja na 11 mandatów.

„Jak na dłoni widać, że nawet w przypadku startu na osobnych listach, komitety partii opozycyjnych zdobyłyby większość głosów w Sejmie, niezbędną do rządzenia. Sojusz KO-Polska 2050-Lewica-PSL/KP uzyskałby 258 mandatów” – pisze portal.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!