Jarosław Kaczyński
Fot.Facebook.com/PlatformaObywatelska

Najnowszy sondaż partyjny United Surveys, opublikowany we wtorek przez „Wirtualną Polskę”, nie wróży dobrze przyszłości Prawa i Sprawiedliwości. Jak wynika ze słupków poparcia – jeśli wybory odbyłyby się dzisiaj – partia rządząca straciłaby aż 13 mandatów w Sejmie!

Pomimo iż politycy PiSu – na czele z Jarosławem Kaczyńskim – objeżdżają Polskę wzdłuż i wszerz, ofensywa wyborcza partii rządzącej chyba nie odnosi zamierzonych skutków. Trudno się dziwić. W warunkach trwającej tuż za naszą granicą wojny i wynikającej z niej kryzysów oraz – zdaniem wielu wyborców – nienależytej działalności rządu w radzeniu sobie z nimi, trudno o lepsze wyniki. I tak, jeśli w czerwcowym sondażu United Surveys PiS mogło liczyć na 34,2 proc. poparcia, teraz może się spodziewać jedynie 33,2 proc. głosów Polaków.

Akcja powoduje reakcję – jeśli partia rządząca traci, ktoś musi zyskiwać. Osuwanie się PiSu w dół sondaży sprzyja Platformie Obywatelskiej. Jeszcze w połowie lipca partia ta mogła liczyć na 24,7 proc. głosów. Teraz, w ostatnim badaniu, to już 27,1 proc. poparcia. Kto zyskałby miano trzeciej siły? Tutaj sytuacja nie uległa zmianie, gdyż rosnącym poparciem cieszy się ruch Szymona Hołowni Polska 2050. W badaniu Unitet Surveys plasują się na trzeciej pozycji z wynikiem 11,4 proc. (wzrost o 2 pkt. proc.).

Czwartą siłą Lewica… A może jednak niezdecydowani? 8,6% Polaków nie wie na kogo głosować

Na czwartym miejscu, ze spadającym poparciem, uplasowała się Lewica z poparciem 8,5 proc. W lipcu koalicyjne ugrupowanie SLD, Wiosny i Lewicy Razem Adriana Zandberga utraciło niemal 1 pkt. proc. poparcia – względem poprzedniego badania.

W ławach sejmowych zasiedliby jeszcze tylko posłowie Polskiego Stronnictwa Ludowego, które w sondażu osiągnęło wynik 6,6 proc. poparcia. Według badania United Surveys w polskim parlamencie nie uświadczylibyśmy już Konfederacji, która wylądowałaby pod progiem z wynikiem zaledwie 4,6 proc. – 2 pkt. proc. mniej, niż partia uzyskała w ostatnich wyborach parlamentarnych.

Tak naprawdę jednak czwartą siłą nie jest wcale Lewica, ale… niezdecydowani. W sondażu odnotowano, iż 8,6% respondentów cały czas nie wie, na kogo odda swój głos.

Badanie przeprowadzone przez United Surveys zrealizowano w dniach 29-31 lipca metodą CAWI.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!