PiS wróci do władzy? Wyniki najnowszego sondażu są… ciekawe

Jarosław Kaczyński
Fot. PiS Twitter

Po dwóch kadencjach samodzielnych rządów, Prawo i Sprawiedliwość straciło władzę na rzecz Koalicji. W badaniu SW Research większość ankietowanych uważa, że partia Jarosława Kaczyńskiego wróci do rządzenia Polską. Widać jednak różnice, jeśli chodzi o to, kiedy się to stanie.

REKLAMA

Choć Prawo i Sprawiedliwość wygrało wybory do Sejmu z wynikiem 35,38 proc., było to zbyt mało do utworzenia rządu. W nowym Sejmie PiS ma 194 mandaty, czyli niewystarczająco do uzyskania większości (231 posłów). KO zdobyła 157 mandatów, Trzecia Droga 65, Nowa Lewica 26, a Konfederacja 18.

13 grudnia prezydent zaprzysiężył nowy rząd, stworzony z KO, Trzeciej Drogi i Nowej Lewicy. Dwa dni wcześniej zaufania dla swojego rządu nie uzyskał Mateusz Morawiecki, dlatego po ośmiu latach władzy PiS stracił panowanie w Polsce.

REKLAMA

„Czy Pani/Pana zdaniem PiS ma szansę na powrót do władzy?” – takie pytanie usłyszeli uczestnicy sondażu SW Research dla portalu rp.pl. 38,6 proc. badanych uznało, że nie ma na to szans, a 54,6 proc. osób przyznało, że powrót partii do rządzenia jest możliwy.

20,7 proc. ankietowanych uważa, że PiS może wrócić do władzy po obecnej kadencji Sejmu, 11,9 proc. wierzy, że dojdzie do tego jeszcze przed upływem tej kadencji, a 12 proc., że po upływie dwóch lub większej liczbie kadencji.

REKLAMA