REKLAMA
ShareInfo.plKulinariaPleśń na chlebie – czy można ją odkroić i zjeść resztę pieczywa?

Pleśń na chlebie – czy można ją odkroić i zjeść resztę pieczywa?

chleb z pleśnią
fot. screen Youtube / Mashed

Chleb gości w naszej diecie niemal codziennie. Wiele osób kupuje go tylko tyle, ile jest w stanie zjeść, jednak nawet przy takiej strategii, pieczywo często pleśnieje. Niektórzy usuwają wtedy zepsute części produktu i jak gdyby nigdy nic zjadają resztę. Czy to dobre rozwiązanie? Wyjaśniamy.

REKLAMA

Pieczywo ze śladami pleśni nie nadaje się do jedzenia

Jeśli chleb był niewłaściwie przechowywany i utworzył się na nim czarny, biały albo delikatnie zielony nalot, cały wypiek trzeba wyrzucić. Próba zaoszczędzenia – w tym przypadku oddzielenia kawałków pokrytych pleśnią – może mieć naprawdę przykre konsekwencje. Mimo że objawy zepsucia pieczywa widoczne są tylko w pewnych obszarach, zarodniki pleśni są obecne w całym wypieku. Mało tego, grzyby, które można już dostrzec gołym okiem, wytwarzają mykotoksyny. Są to trujące związki, których konsumpcja nie jest dla nas korzystna.

Jakie są konsekwencje spożywania spleśniałego chleba?

Zjedzenie chleba po odkrojeniu spleśniałego kawałka może skutkować wieloma przykrymi dolegliwościami. Do łagodniejszych objawów należą: biegunka oraz wymioty. Jeśli jednak konsumpcja spleśniałej żywności jest systematyczna – bierze się właśnie z mylnej i niestety zwykle upowszechnianej informacji, że wystarczy odkroić zepsuty fragment – może wywołać poważne schorzenie.

Pierwotnymi objawami mikotoksykozy są wymioty i biegunka, a stopniowo dochodzi do nich zmęczenie i brak energii. W późnej fazie choroby może dojść nawet do uszkodzenia wątroby, powstania wrzodów, zaburzenia procesu krzepnięcia krwi czy problemów z układem oddechowym. Nie warto więc ryzykować.

REKLAMA

REKLAMA
REKLAMA
ZOBACZ TAKŻE
Justyna
Absolwentka Dietetyki, a obecnie redaktorka w serwisie ShareInfo.pl. Prywatnie miłośniczka zdrowej kuchni i aktywnego trybu życia. Uwielbiam odkrywać tajniki gotowania, interesuje się zwierzętami, ziołolecznictwem i ogrodnictwem. Na swojej działce uprawiam różne gatunki warzyw i owoców. Tworzenie artykułów z różnych dziedzin to moje hobby i z chęcią się tym zajmuję.

Bądź na bieżąco! Obserwuj nas w Wiadomościach Google ←

REKLAMA