roadsystem
autor zdjęcia: Roadsystem.eu

Jako płyty wjazdowe, z których układana jest droga prowadząca na posesję prywatną, wykorzystuje się zwykle płyty ażurowe. Zanim jednak powstanie dojazd o ostatecznym wyglądzie, najczęściej konieczna jest budowa drogi dojazdowej tymczasowej. Jak to zrobić i z jakich materiałów skorzystać? Podpowiadamy!

Jak zrobić drogę dojazdową do posesji?

Najważniejsze pytanie, które trzeba zadać sobie jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac budowlanych na terenie posesji to: czym wyłożyć drogę dojazdową? Najtańsza opcja, czyli wysypanie drogi kruszywem, jest jednocześnie najbardziej problematyczna. Drogę taką trzeba będzie często poprawiać (szybko utworzą się na niej nierówności i koleiny). O wiele lepiej więc zastosować płyty drogowe. Jakie?

Pierwsza myśl wielu inwestorów to płyta wjazdowa ażurowa, betonowa albo gumowa. Takie tradycyjne rodzaje płyt są dobrze znane – z tego wynika też ich popularność. Jednak ułożenie drogi z ciężkich płyt wymaga najpierw odpowiedniego przygotowania terenu i stworzenia podbudowy. Następnie trzeba będzie wykorzystać sprzęt budowlany – budowa drogi z płyt betonowych albo gumowych bez jego udziału jest niemożliwa!

Jak zrobić drogę w prostszy sposób? Tymczasowa droga wewnętrzna może zostać również ułożona z płyt z tworzywa sztucznego. Takie płyty są lżejsze niż ich tradycyjne odpowiedniki. Przed wybudowaniem drogi nie trzeba też poświęcać wiele czasu na tworzenie podbudowy – płyty z tworzywa można układać na ledwie lekko wyrównanym terenie. Co więcej, do ułożenia drogi nie będzie potrzebny ciężki sprzęt budowlany! Z zadaniem poradzi sobie już zespół 2 monterów. Z łatwością przeniosą oni na wybrane miejsce lekkie płyty z tworzywa (ważą one, zależnie od parametrów 27 kg, 37 kg albo 90 kg). Potem wystarczy połączyć je specjalnymi łącznikami – i gotowe! Układanie płyt drogowych z tworzywa znacznie przyspiesza pracę i obniża koszty.

Układanie drogi tymczasowej i wewnętrznej – o czym trzeba pamiętać?

Jak zrobić drogę wewnętrzną, czyli ułożyć wybrane płyty wie każdy, kto choć raz miał styczność z pracami budowlanymi. Nie każdy wie jednak, że poza uzyskaniem odpowiedzi na pytanie, czym wyłożyć drogę dojazdową, warto również zastanowić się nad aspektami prawnymi budowy.

Wszystkie ważne kwestie opisane są w ustawie Prawo budowlane – i to do tego dokumentu warto sięgnąć w pierwszej kolejności. Z jego zapisów wynika m.in. to, że droga wewnętrzna (również tymczasowa) powinna mieć minimum 3 metry szerokości. Ponadto, jeśli droga z płyt ma stanowić ostateczne rozwiązanie (nie jest więc drogą tymczasową), przed jej ułożeniem trzeba uzyskać pozwolenie na budowę.

Budowa, ale też późniejsze utrzymanie (w tym przebudowy i remonty) takiej drogi będą obowiązkiem zarządcy drogi. Jeśli nie został on wyznaczony – obowiązki te przejdą na właściciela posesji.

Nowoczesne płyty wjazdowe

Droga wewnętrzna, tak jak tymczasowa droga dojazdowa, może zostać ułożona m.in. z płyt drogowych. Wspomniane już nowoczesne płyty z tworzywa dostępne są na stronie producenta: https://roadsystem.eu/. Dlaczego warto wziąć je pod uwagę? Waga płyt oraz banalny wręcz sposób ich układania to nie wszystko!

Płyty z tworzywa sztucznego są odporne na działanie czynników atmosferycznych. Sprawdzą się zarówno zimą, podczas mrozów, jak i latem – w czasie upałów. Niezależnie od warunków zewnętrznych nie zmienią swoich właściwości!

Droga z płyt tego typu będzie też bardzo bezpieczna. Poza odpowiednio dobranym rodzajem tworzywa sztucznego wpływ na to ma fakt, że płyty zostały zaopatrzone w specjalne wypustki antypoślizgowe: dłuższe po jednej i krótsze po drugiej stronie. Dłuższe wypustki przeznaczone są do budowy drogi dla ruchu kołowego, a krótsze – dla ruchu pieszego. Sprawiają one, że błoto nie przylega do kół pojazdu. Samochody nie ślizgają się więc, a na placu budowy lub posesji łatwiej utrzymać porządek.

Płyta wjazdowa to jeden z materiałów wykorzystywanych do budowy dróg tymczasowych i wewnętrznych. Warto wybrać taką, którą łatwo ułożyć i zdemontować, a w dodatku jest wytrzymała. Wszystkie te warunki spełniają płyty drogowe z tworzywa sztucznego!