REKLAMA

storczyk
fot. screen Youtube / blühende Orchideen

Storczyki to wdzięczne i eleganckie kwiaty. Wspaniale ozdabiają każdy zakątek w domu. Nic dziwnego, że nieustannie są na topie i mnóstwo ludzi decyduje się na ich uprawę. Specjalna kąpiel pobudzi orchidee do wzrostu i dobrze je zregeneruje. Jak ją przeprowadzić?

REKLAMA

Wzmacniająca kąpiel dla orchidei

Kwiaty wyglądają bajkowo i mają dużo fascynujących gatunków. Zazwyczaj nasze mieszkania dekorują te odmiany Phalaenopsis. Są dostępne między innymi w kwiaciarniach, sklepach ogrodniczych czy większych marketach. Orchidea liczy ponad kilkaset gatunków i nie wszystkie z nich mają identyczne wymagania. A czym się od siebie różnią? Przede wszystkim wielkością, czasem kwitnienia i zabarwieniem płatków. Co ciekawe, jest kilka niebywałych okazów, a cena jednego egzemplarza dochodzi nawet do 200 złotych! To prawdziwa gratka dla kolekcjonerów.

Rośliny mimo wysokiej ceny cieszą się niesłabnącą popularnością. Niektórzy nawet nie mają pojęcia, jak o nie odpowiednio zadbać, a decydują się na zakup tego okazu. Dopiero gdy z rośliną zaczyna dziać się coś niedobrego albo wcale nie kwitnie, to szukają rozwiązania takiej sytuacji.

REKLAMA

Gdy storczyk potrzebuje kompleksowej odnowy, nie ma na co czekać. Trzeba pomóc roślinie, bo inaczej zmarnieje i nic jej już nie uratuje. Okazuje się, że specjalna kąpiel dla zmęczonej orchidei może zdziałać cuda. Wzmocni system korzeniowy, odbuduje łodygę, liście i spowoduje wysyp nowych kwiatów. Storczyk znów będzie zachwycać wyglądem!

Regeneracja odwodnionej rośliny

Czasami zdarza się, że liście storczyka są mocno pomarszczone. Świadczy to tylko o jednym – roślina jest odwodniona. Pewnie już dawno jej korzenie są zasuszone. Warto się im przyjrzeć – wystarczy wyciągnąć sadzonkę z osłonki. Jeśli zżółkły i przeschły, to powinieneś zrobić co w twojej mocy, aby je uratować. Gdy natomiast orchidea została przelana, trzeba ją prędko przesadzić do świeżego podłoża. Pierwszą zagwozdkę pomoże rozwikłać kąpiel. Na czym polega?

REKLAMA

Na zanurzeniu rośliny w miękkiej wodzie – destylowanej bądź demineralizowanej. Dobrze jest zostawić ją na tak całą noc. Najważniejsze, by nie skropić liści. O poranku orchideę wyjmuje się, a potem znów na noc umieszcza w naczyniu z wodą. Kurację ponawia się do czasu, aż storczyk całkowicie się zregeneruje. Przeważnie już po kilku dniach kwiat odzyskuje siły i wtedy może już trafić do nowego podłoża.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę


REKLAMA