Pociągi zderzyły się czołowo. Są zabici i ranni

Katastrofa kolejowa w Czechach
fot.
HZS Pardubický kraj

W nocy ze środy na czwartek doszło w Czechach do straszliwej katastrofy kolejowej z wieloma zabitymi i rannymi. Na torach czołowo zderzyły się ze sobą dwa pociągi.

REKLAMA

Do tragedii doszło w nocy z 5 na 6 czerwca w Pardubicach, ok. 120 km od Pragi, stolicy Republiki Czeskiej – donosi „Fakt”.

W katastrofie zderzyły się dwa pociągi. Jednym z nich był skład towarowy, a drugim pociąg osobowy prywatnych linii RegioJet, który jechał z Pragi do Koszyc i dalej na Ukrainę. Według lokalnych mediów w składzie prywatnego przewoźnika mogło podróżować nawet 300 osób.

REKLAMA

W katastrofie są ranni i zabici. W pierwszych doniesieniach prasowych mowa była o dwóch ofiarach śmiertelnych, którymi byli maszyniści lokomotyw ciągnących składy. Później donoszono o jeszcze dwóch zabitych pasażerach. Media informują także o jeszcze nieznanej liczbie rannych.

W Czechach doszło do zderzenia pociągu osobowego z pociągiem towarowym. Są zabici i wielu rannych

Katastrofa jest przedmiotem śledztwa czeskich służb. Zgodnie ze wstępnymi ustaleniami – do wypadku miało dojść przez błąd jednego z maszynistów, który zignorował czerwone światło na semaforze.

Jak podkreślają czeskie media – połączenie RegioJet z Pragi do Koszyc, a później do stacji Czop przy granicy z Ukrainą jest wykorzystywane głównie przez uchodźców z tego kraju, którzy podróżują, aby spotkać się ze swoimi rodzinami.

Kondolencje rodzinom ofiar katastrofy kolejowej w Pardubicach złożył szef czeskiego rządu.

„Zderzenie dwóch pociągów w Pardubicach to wielkie nieszczęście. Wszyscy myślimy o ofiarach i rannych. Składam szczere kondolencje wszystkim pogrążonym w żałobie” – napisał na X premier Czech Petr Fiala.