Zielistka nie ma dużych wymagań. Jej cechą charakterystyczną są długie, smukłe liście, z jasną linią. Roślina potrafi filtrować powietrze – usuwa toksyny z otoczenia i pochłania szkodliwe promieniowanie z odbiorników telewizyjnych czy laptopów. Zadbaj o nią, a rozrośnie się, zagęści i wszystkich oczaruje swym wyglądem. Wzmocnieniem dla zielistki jest mączka kostna.
Jakie wymagania ma zielistka?
Zielistka Sternberga lubi jasne stanowiska, ale mimo to należy ją chronić przed ostrym słońcem (wpływa niekorzystnie na liście). Miejsca z lekkim cieniem będą najlepsze. Kwiat lubi lekko mokrą glebę, ale chwilowa susza mu nie zaszkodzi – gromadzi wodę w korzeniach. Źle znosi przelanie. Nadmiar wody może przyczynić się do gnicia korzeni.
Ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest nawożenie. W fazie intensywnego wzrostu aplikuj mu uniwersalny nawóz mniej więcej co 14 dni. Jeśli nie masz profesjonalnego nawozu, jeszcze lepszy zrobisz w domu. Potrzebujesz mączki kostnej.
Mączka kostna podbuduje zielistkę lepiej niż profesjonalna odżywka ze sklepu ogrodniczego
Odżywki domowej roboty bardzo cenne. Surowcami do ich produkcji mogą być fusy z kawy, skorupki jajek, skórka od banana, a nawet łupiny czosnku. Aczkolwiek nie każdy składnik korzystnie zadziała np. na orchideę czy skrzydłokwiat. Dowiedz się, co preferuje dany okaz. Wtedy będziesz mógł idealnie dopasować odżywkę do jego wymagań.
Jak zrobić nawóz do zielistki z mączki kostnej?
Dwie łyżki mączki wsyp do 1 litra wody i wymieszaj. Miksturą podlewaj roślinę co 30 dni. Po kuracji, a zauważysz następujące efekty:
~ wysyp nowych liści,
~ bujne kwitnienie,
~ szybszy wzrost.
Mączkę kostką znajdziesz w centrach ogrodniczych. Kosztuje niewiele. Robi się ją z kości – mieli się je na drobny proszek, a potem pakuje w jednostkowe opakowania.
Mączka zawiera sporo substancji pokarmowych takich jak wapń, fosfor i potas. Te pierwiastki działają na rośliny doniczkowe jak anaboliki.
Czytaj też: Zrób to z zielistką, gdy marnieje i ma żółte końcówki. Odratujesz roślinę