Zrób to z zielistką, gdy marnieje i ma żółte końcówki. Odratujesz roślinę
Popularną rośliną doniczkową, którą mogą hodować nie tylko wprawieni ogrodnicy, ale i hobbyści jest zielistka Sternberga. Podpowiadamy, jak właściwie ją pielęgnować i co robić, gdy zaczyna marnieć.
REKLAMA
Podlewanie i nawożenie zielistki
Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum) to piękny kwiat, który mocno przypomina zieloną trawę. Roślina jest w stanie darować nam niedbalstwo. Jeśli raz czy dwa jej nie podlejesz albo umieścisz sadzonkę w cieniu, to i tak nie powinno jej to zaszkodzić. Ponadto kwiat nie ma ogromnych wymagań, jeśli chodzi o temperaturę czy oświetlenie. Jego przycinanie też nie jest konieczne.
Kwiat swobodnie rozwinie się w ziemi uniwersalnej przeznaczonej do roślin doniczkowych. Należy podlewać go umiarkowanie, aby woda w doniczce nie zalegała. Jeżeli korzenie będą nadmiernie nawilżone, to zaczną gnić. Do uprawy Chlorophytum cosmosum najlepiej nadaje się mocno przepuszczalna gleba. Warto ją wcześniej połączyć z torfem. Ziemia powinna być żyzna i mieć nieco kwaśny odczyn pH. Ogrodnicy zalecają, by wzmacniać zielistkę nawozami zasobnymi w azot.
REKLAMA
Stanowisko
Zielistkę najlepiej ulokować na parapecie okna wschodniego. Kwiat lubi świeże powietrze, a przeciągi absolutnie mu nie zaszkodzą. Może stać nawet blisko ciepłego grzejnika.
Co robić, gdy zielistka choruje?
Wskutek niewłaściwej pielęgnacji zielistka może zacząć chorować i wyglądać coraz gorzej. Przeważnie jej końcówki robią się suche, a ona sama gnije i zrzuca liście. Zazwyczaj przyczynami pogorszenia kondycji rośliny są m.in.:
-niewłaściwe podlewanie – roślinę powinno się nawadniać często, lecz niewielką ilością wody. Płyn nie może zalegać w doniczce. Oczywiście pojemnik powinien mieć specjalne otwory do „odholowywania” nadmiaru wilgoci z ziemi.
REKLAMA
-suche powietrze – ten problem można rozwiązać, zraszając zielistkę wodą. Warto także ulokować ją nieopodal nawilżacza powietrza lub w znacznym odstępie od grzejnika.
-nieodpowiednie oświetlenie – poprzez zbyt małą ilość słońca roślina może więdnąć. Nie służą jej także zbyt ciemne miejsca, bo cień ogranicza rozwój pędów kwiatowych. Natomiast za duży dostęp do światła również nie wpłynie pozytywnie na jej stan. Główną oznaką choroby zielistki będzie wyskoczenie na jej listkach szpetnych, żółtych lub brunatnych plam.
REKLAMA
Chociaż zielistka Sternberga to gatunek niezbyt wrażliwy na złe warunki pogodowe i poradzi sobie nawet bez kompleksowej opieki, to trzeba jej zapewnić podstawową pielęgnację. Wtedy będzie pięknie i zdrowo się rozwijać.
Czytaj też: Patent na podwójne plony pomidorów. Zastosuj ten trik ogrodników
REKLAMA