Podaj zielistce to warzywo. Zadziała na nią jak najlepszy nawóz

zielistka
fot. screen Youtube / Houseplant Hacks

Zielistka to niezwykle urocza roślina i często hodujemy ją tylko dla ozdoby. Wygląda jak kępka gęstej trawy, ale w rzeczywistości to roślina dekoracyjna. Czasami nie wiemy, jak o nią zadbać. Szkoda, bo roślina jest prosta uprawie i mało wymagająca. Od czasu do czasu potrzebuje solidnego wzmocnienia, a to zapewnić jej może domowa odżywka. Aż trudno uwierzyć, że tak łatwo się ją robi. Po podaniu specyfiku zielistka wróci do formy, rozrośnie się jeszcze bardziej i stanie się piękną ozdobą salonu. Co więcej, umiejętnie pielęgnowana może nawet zakwitnąć, ale trzeba uzbroić się w cierpliwość.

REKLAMA

Podaj zielistce to warzywo. Rozrośnie się jak szalona

Z czego zrobić odżywkę do zielistki? Z ogórka. Pokrój go na drobniejsze części, a potem przełóż do kielicha blendera, zalej litrem wody i miksuj przez ok. 2 minuty, aż powstaje jednolita konsystencja. Następnie przecedź mieszankę przez sitko, aby pozbyć się miąższu. Gotowy nawóz z ogórka aplikuj zielistce raz w miesiącu. Poprawi żyzność gleby i wspomoże sadzonkę. Prawie tak samo zadziała na roślinę odżywka ze skórek banana czy z fusów po kawie.

W co zaopatrzy zielistkę specyfik na bazie ogórka?

Roślinie do optymalnego rozwoju potrzebne są witaminy E, A, K i C, a te obecne są w ogórku. Zielistka preferuje nieco kwaśną ziemię o odczynie 5,5-6,5 pH – domowy nawóz pomoże właśnie takie podłoże uzyskać. Sadzonka wybaczy nam wiele błędów. Nie musisz jej tak często nawadniać. Latem wystarczy podlać ją 2-3 razy w tygodniu, a zimą jeszcze rzadziej.

REKLAMA

Zamieniając chemiczne nawozy na te naturalne, chronisz środowisko i sporo oszczędzasz. Eko-specyfiki są bezpieczne, równie skuteczne i pozwalają uzyskać satysfakcjonujące efekty w mgnieniu oka. Podłoże zyska mnóstwo witamin oraz minerałów i nie zostanie zbyt mocno zakwaszone. Korzenie będą sukcesywnie przyswajać niezbędne składniki pokarmowe, co przełoży się na wygląd całej rośliny.

Czytaj też: Turbodoładowanie dla monstery. Ten kuchenny odpad przyspieszy jej wzrost

REKLAMA