Podaję pomidorom nawóz z lasu. Owocują po nim bez umiaru

nawóz do pomidorów
fot. screen Youtube / @GazetaSadovod

Zmobilizuje pomidory do wzrostu i dodatkowo zabezpieczy je przed patogenami. Zastosuj pod uprawy, a plony będą większe niż kiedykolwiek. Za odżywką nie musisz rozglądać się w sklepie ogrodniczym. Prawdopodobnie masz ją u siebie na podwórku lub znajduje się ona w lesie czy parku. Z szyszek sosnowych powstanie nawóz do pomidorów pierwszej klasy.

REKLAMA

Najlepszy sojusznik. Szyszki sosnowe skutecznie wzmocnią pomidory

Gdy szyszki zaczynają się psuć, wydzielają się z nich, m.in.: alkaloidy, wapń, potas i żywica. Substancje te mogą zbawienne wpływać na rośliny uprawne, zwłaszcza pomidory.

Szkoda by się marnowały pod drzewami, dlatego zrobienie z nich płynnej odżywki to świetny pomysł. Szyszki przyspieszą rozwój krzaczków i uczynią silniejszymi – uprawy lepiej opanują ewentualny atak szkodników i nie wykończą ich tak łatwo złe warunki pogodowe. Stosując nawóz szyszkowy, wspomagasz kwitnienie i wzrost plonów.

REKLAMA

Przepis na odżywkę z szyszek do pomidorów

Zbierz szyszki sosnowe i przełóż je do słoja o pojemności 1 litra. Zalej wodą, a potem przelej do garnka i gotuj przez 20 minut. Gdy mieszanina ostygnie, odcedź zawartość i sam płyn przelej do oddzielnych słoiczków. Odżywka poleży w zacienionym i zimnym miejscu nawet przez parę miesięcy. Aplikuj ją pomidorom co 14 dni – jako rzadki nawóz lub w postaci oprysku. Przed użyciem musisz go koniecznie rozrzedzić – na każde 50 ml preparatu przeznacz 1 litr cieczy. Nanoś go na podłoże delikatnie wilgotne.

Ponadto szyszkami możesz wzbogacić kompostownik. One przekażą mu swoje cenne substancje pokarmowe, dzięki czemu późniejszy nawóz będzie bogatszy i skuteczniejszy w działaniu. Szyszki warto porozbijać przed dodaniem do mieszanki.

Udostępnij: