Zamiokulkas zamiolistny
Fot. screen Youtube / ogród na co dzień

Zamiokulkas zamiolistny to popularna roślina doniczkowa. Pod względem wyglądu może śmiało konkurować ze storczykiem, aczkolwiek ten drugi – z uwagi na śliczne pąki – zwycięża. Obie rośliny mają niewielkie wymagania pielęgnacyjne. Chociaż Zamiokulkas potrafi długo wytrzymać bez słońca i wody, to z upływem czasu – mimo pieczołowitej opieki – nie wypuszcza nowych liści. Wtedy należałoby go odżywić. Podajemy prosty przepis na naturalny nawóz, który znacząco poprawi wygląd rośliny!

Zamiokulkas jest bardzo prosty w uprawie, z tego powodu wiele osób decyduje się na jego zakup. Poza tym ciemnozielony kwiat atrakcyjnie wygląda i stanowi piękną dekorację każdego pomieszczenia. Ma rozrosłe łodygi i połyskujące, szerokie listki, których powinno regularnie przybywać. A co gdy roślina nie wydaje nowych liści? Najprawdopodobniej prosi o odżywienie!

Co wzmocni Zamiokulkasa?

Chociaż roślina wykazuje zdolność do kumulowania wody w liściach i łodygach, to nie jest arcy wytrzymała. Zazwyczaj jesienią i zimą, gdy słońca jest jak na lekarstwo – zamiokulkas, jak i inne rośliny – może wołać o dodatkowe odżywienie. Podpowiadamy, jak pobudzić go do wzrostu. Przyrządzając magiczny preparat, dodasz mu mocy!

Jak dbać o Zamiokulkasa?

Jeśli to możliwe, postaw go w dobrze nasłonecznionym miejscu i staraj się go nie przelewać. Jeszcze ciepłą przegotowaną wodą możesz go podlać dwa razy w miesiącu, a w okresie zimowym wystarczy nawet jeden raz. Systematycznie oczyszczaj liście z kurzu oraz pozostałych zanieczyszczeń. Jeśli nowe liście się nie pojawiają, a stare tracą barwę, odżyw roślinę azotem!

Jak przyrządzić domowy nawóz do Zamiokulkasa?

Do 1 litra wody dodaj 1 łyżeczkę amoniaku aptecznego (10%) i dosłownie szczyptę kwasku cytrynowego, całość porządnie wymieszaj. Gotową odżywką podlewaj sadzonkę raz na dwa tygodnie. W ten sposób dostarczysz jej potrzebnych substancji odżywczych.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!