REKLAMA
ShareInfo.plPoradyPodlewaj tym marniejące rośliny i patrz jak odżywają. Nawóz czeka w lodówce

Podlewaj tym marniejące rośliny i patrz jak odżywają. Nawóz czeka w lodówce

rośliny
fot. screen Youtube / GENIUS Houseplant Ideas

Wśród wielu nawozów do roślin, na szczególną uwagę zasługuje ten dzisiejszy. Ma same zalety – jest ekologiczny, tani i odznacza się ogromną skutecznością. Działa na rośliny jak steryd i sprawdza się nawet kilka razy lepiej niż profesjonalne odżywki ze sklepów ogrodniczych. Na dodatek domowy specyfik powstaje w szybkim tempie. Mobilizuje rośliny do wzrostu i ożywia nawet te najbardziej poszkodowane. Musztardę na pewno masz w swojej szafce kuchennej. Pora ją wyjąć.

REKLAMA

Patent na domową odżywkę. Przyda Ci się… musztarda

Odżywkę wykonasz na bazie musztardy francuskiej. Zawiera składniki, tj. wapń, fosfor, żelazo i cynk, które są potrzebne każdej roślinie do optymalnego rozwoju. Przyrządzenie takiego wzmacniacza nie jest wcale skomplikowane. Wystarczy pojemniczek musztardy przełożyć do niedużego naczynia, zalać sos wodą, a potem odstawić w zimne i ciemne miejsce. Po upływie 10 dni należy przelać mieszankę przez gazę w celu usunięcia ziarenek gorczycy. Taka odżywka zmobilizuje rośliny do wzrostu i dobrze odżywi je od wewnątrz.

Używaj jej maksymalnie raz w miesiącu. Po kilku tygodniach kuracji dostrzeżesz niesamowite rezultaty. Jeżeli jednak twoje kwiaty doniczkowe potrzebują dużo azotu (tak jest w przypadku np. monstery czy draceny), zrób nawóz z żelatyny. Łyżkę tego produktu dodaj do szklanki wrzątku i mieszaj do rozpuszczenia. Gdy mikstura trochę ostygnie, połącz ją z 3 szklankami wody i gotowe. Podlewaj rośliny raz w miesiącu i kontynuuj zabieg przez cały rok.

Tak wyleczysz roślinę zaatakowaną przez grzyb

Rośliny doniczkowe często narażone są na choroby grzybowe. Po czym poznać, że okaz w domu choruje? Zazwyczaj na liściach czy łodygach wyskakują małe, jasne, rozlazłe plamki. Z biegiem czasu, kwiat zaczyna marnieć, a nowe pędy przestają rosnąć. Jak temu zaradzić? Masz dwa wyjścia: możesz kupić w aptece czosnek w kapsułach. Ma on właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybiczne. Najpierw jednak usuń zakażone fragmenty rośliny, a potem przesadź ją do świeżej gleby, a w podłoże wsadź kapsułki czosnku (wystarczy kilka sztuk). Teraz podlej roślinę, aby dobroczynne substancje mogły przechodzić ze specyfiku do ziemi i w ten sposób odżywiać korzenie.

REKLAMA

Druga metoda polega na użyciu cynamonu. Przyprawa działa prawie tak samo, jak czosnek. Też zabija grzyby. Gdy usuniesz już chore części, to przesadź roślinę, a do gleby wsyp łyżeczkę cynamonu i wymieszaj. Po kilkunastu dniach choroba odejdzie w zapomnienie.

Czytaj też: Zmiel i wrzuć do doniczki. Drzewko szczęścia przestanie gubić liście

REKLAMA

ZOBACZ TAKŻE
REKLAMA