Pogoda szaleje, ale niekorzystnie. W najbliższych dniach śnieg i mrozy

Zdj. ilustr./Pexels.com/Pixabay

Choć w pierwszej połowie kwietnia pogoda w Polsce była iście wiosenna, w najbliższym czasie czeka nas powrót zimy. Synoptycy prognozują, że w wielu miejscach w Europie mieszkańcy będą zaskoczeni opadami śniegu i przymrozkami.

REKLAMA

Z najnowszych prognoz wynika, że przed nami załamanie pogody. Do obszaru Morza Śródziemnego zbliża się bowiem masa arktycznego powietrza, w efekcie czego w najbliższych dniach dominować będą opady deszczu i śniegu. Śnieżyce prognozowane są między innymi w Tatrach.

– Do Europy coraz śmielej napływa bardzo zimne powietrze arktyczne, które z każdym dniem rozlewa się coraz dalej na południe i niebawem dotrze nawet w rejon basenu Morza Śródziemnego. Podobnej sytuacji na naszym kontynencie nie było od wielu tygodni – podaje Onet.

Opady śniegu i mróz nawet do -20 stopni

Efektem zmiany aury ma być to, że pod koniec obecnego i na początku przyszłego tygodnia niemal w całej Europie temperatury będą niższe od normy o około 10 stopni. Śnieg ma padać we francuskich Alpach, natomiast w weekend ma zaskoczyć mieszkańców Łotwy, Estonii czy Finlandii.

REKLAMA

– Miejscami może tu spaść 20-25 cm śniegu, a silny wiatr tworzył będzie zawieje i zamiecie śnieżne. Po przejściu opadów znacznie się ochłodzi i w Skandynawii podczas nocnych rozpogodzeń temperatury mogą spadać do ok. -20 st. C – ostrzega Onet.

Podziel się: