fot. Twitter

Na podium politycznego poparcia w Polsce zaczyna się robić tłoczno! W ostatnim sondażu zaszły zmiany, jakich nie widzieliśmy od dawna. Prawi i Sprawiedliwość cały czas utrzymuje większościowy elektorat, ale Koalicja Obywatelska depcze partii rządzącej po piętach. Tymczasem na trzecim miejscu niespodziewanie znalazła się partia, która wydawała się oscylować na granicy progu wyborczego. Czy to czarny koń tego wyścigu?

W piątek pojawił się najświeższy sondaż poparcia partii politycznych. Portal „wPolityce” namieszał już o poranku, kiedy pojawiło się nowe badanie pracowni Social Changes.

Pierwsza część sondażu bez zaskoczenia. Gdyby wybory odbyły się dzisiaj, wygrałoby Prawo i Sprawiedliwość z poparcie na poziomie 37 proc (spadek o 1 pkt. proc.). Zaraz za partią rządzącą uplasowała się Koalicja Obywatelska, która od poprzedniego badania zyskuje 4 pkt. proc. Największa formacja opozycyjna znalazłaby się na drugim miejscu z wynikiem 31 proc.

Nowy sondaż: Konfederacja wskakuje na podium, Hołownia zmierza na dno, a PSL już się tam urządza

Niespodziewanie, na trzeciej pozycji uplasowała się Konfederacja  z wynikiem 8 proc. (spadek o 1 pkt. proc.) ex aequo z Lewicą z wynikiem 8 proc. (bez zmian). Choć obie partie zostały opatrzone przybliżonym wynikiem na poziomie 8 proc., Konfederacja jest wymieniana w sondażu przed Lewicą. Oznacza to, że mamy przełom – koalicja Korwina, Narodowców, Brauna i najświeższego odłamu, czyli „Wolnościowców”, staje się trzecią siłą sondażową. Odbywa się to jednocześnie ze stratą dla Polski 2050 Szymona Hołowni, która z trzeciego miejsca nurkuje na pozycję piątą, z wynikiem 7 proc. (spadek o 3 pkt. proc.).

Ostatnią partią, która zdołałaby dostać się do Sejmu jest Polskie Stronnictwo Ludowe. Partia z Kosiniakiem-Kamyszem na czele odnotowała poparcie na poziomie zaledwie 5 proc., ale to i tak o 2 pkt. proc. więcej, niż w ostatnim badaniu Social Changes.

Ze znanych partii do Sejmu nie dostałoby się Kukiz’15 i Porozumienie. Ugrupowania Pawła Kukiza uzyskało poparcie na poziomie 2 proc. (bez zmian). Partia Jarosława Gowina także stabilnie utrzymuje się w pułapie 1 proc.


Obserwuj nas w Wiadomościach Google i bądź na bieżąco!