Pokrój, zalej wodą i podlej czereśnie już teraz. Wybuchną owocami w sezonie letnim

czereśnie
fot. Pixabay

Hodowcy czereśni lub wiśni mogą w tym roku szykować się na naprawdę gigantyczne plony. Wystarczy już teraz zacząć dokarmiać drzewka, a latem się za to odwdzięczą. Nie będą się ich czepiać choroby i wkrótce wydadzą owoców bez liku. Sprawdź, co najlepiej nadaje się do zasilania wiśni i czereśni. Po nawóz nie musisz iść do sklepu ogrodniczego. Skomponujesz go własnoręcznie z zupełnie darmowych składników.

REKLAMA

Ekologiczna gnojówka wzmocni twoje drzewka. Jak działa na czereśnie i wiśnie?

Wiosną oba drzewka potrzebują solidnej dawki minerałów. Poprzez nawożenie dostaną to, czego pragną. Nawóz przygotujesz z pokrzyw. Rośliny zostaną zmobilizowane do wydawania większej ilości owoców, a zawarty w gnojówce azot i potas, zachęcą czereśnie i wiśnie do rozwoju. Przygotuj się zatem na prawdziwy wysyp owoców, które będą duże i zdrowe.

Na gnojówkę warto przeznaczyć młode listki pokrzyw, niezakwitnięte. Kilogram zieleniny pokrój, przełóż do wiadra i zalej wodą. Odłóż specyfik w ciepłe miejsce do fermentacji. Dobrze jest przyrządzić go na podwórku, bo przechowywany w domu zacznie wydzielać nieznośny zapach. Kompost powinien dochodzić 14 dni. Od czasu do czasu powinieneś przemieszać zawartość.

Jak stosować kompost z pokrzywy?

Środek przed użyciem rozwodnij (proporcje z wodą 1:10), a później podlewaj nim wiśnie i czereśnie. Drzewka możesz dokarmiać już w kwietniu. Zabezpieczysz je przed zarazami i ożywisz. Efekt? W sezonie na gałęziach pojawi się gąszcz owoców.

REKLAMA

Podziel się: