Polacy wybrali najbardziej zaufanych polityków. Podium zaskakuje!

Duda liderem zaufania
fot. KP / Jakub Szymczuk
Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

Politycy – co do zasady – nie cieszą się wielkim zaufaniem Polaków. Mogą jednak prześcigać się w swojej kategorii oraz wśród tych, którzy gotowi są wskazać polityka, któremu są w stanie zaufać. Według najnowszego sondażu Ipsos największym zaufaniem Polaków cieszy się prezydent Andrzej Duda. Na drugim miejscu znalazł się natomiast Szymon Hołownia.

REKLAMA

Sondaż Ipsos przeprowadzono na zlecenie portalu DoRzeczy.pl. Pracownia zapytała Polaków, któremu polskiemu politykowi ufają najbardziej. Największym zaufaniem Polaków cieszy się Andrzej Duda, którego wskazało 49 proc. badanych, z czego aż 28 proc. wybrało wariant „zdecydowanie budzi zaufanie”, a 21 proc. – „raczej budzi zaufanie”.

Należy jednak podkreślić, że większość Polaków – choć jest to lider zestawienia – nie ufa Andrzejowi Dudzie. Aż 34 proc. badanych wskazało, że prezydent „zdecydowanie nie budzi zaufania”, a 16 proc., że „raczej nie budzi zaufania”. 1 proc. respondentów wybrał odpowiedź „nie wiem/nie mam zdania”.

REKLAMA

Andrzej Duda liderem sondażu zaufania do polityków. Co najmniej połowa Polaków nie ufa żadnemu

Tuż za Andrzejem Dudą uplasował się marszałek Sejmu Szymon Hołownia, któremu ufa 44 proc. badanych, z czego 10 proc. „zdecydowanie” i 34 proc. „raczej”. Nie ufa Hołowni 53 proc. badanych – 32 proc.  „zdecydowanie” mu nie ufa, a 21 proc. „raczej” nie ufa marszałkowi.

Na trzecim miejscu znalazł się Władysław Kosiniak-Kamysz, lider PSL. Szefowi Ministerstwa Obrony Narodowej ufa 42 proc. badanych, z czego 34 proc. uważa, że „raczej budzi zaufanie”, a tylko dla 8 proc. „zdecydowanie budzi zaufanie”. Kosiniak-Kamysz nie budzi zaufania takiego samego odsetka Polaków, co Szymon Hołownia – 53 proc. respondentów. 26 proc. respondentów uważa natomiast, że szef MON „zdecydowanie” nie budzi zaufania, a 27 proc. – „raczej”.

Na miejscach od 4 do 9 znaleźli się, odpowiednio: Patryk Jaki, Donald Tusk, Mateusz Morawiecki, Krzysztof Bosak, Adam Bodnar i Jarosław Kaczyński.

REKLAMA

Badanie zostało zrealizowane przez pracownię IPSOS w dniach 1-3 lipca metodą CATI. Sondaż zrealizowano na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków N=1000.

Udostępnij: