odświeżanie tkanin
fot. screen Youtube / StatUpBox

Zauważyłeś, że odzież niezbyt dobrze pachnie, ale pranie nie jest jeszcze konieczne? Możesz temu zaradzić. W kilka chwil stworzysz preparat odświeżający różne tkaniny. Ubrania odzyskają przyjemny zapach, a Tobie wróci humor.

Dlaczego odzież nieprzyjemnie pachnie?

Dzieje się tak z wielu przyczyn. Jeśli swąd pojawił się na dopiero co wypranych ciuchach, to najprawdopodobniej w pralce jest pleśń. Gdy natomiast źle pachną ciemne ubrania, to przyczyną tego mogą być niektóre barwniki (np. henna), które wchodzą w reakcję z innymi środkami podczas prania. Bluzki czy spodnie, które przed długi czas leżą w szafie, mogą brzydko pachnieć z powodu roztoczy i bakterii, które przebywają na półkach lub tkaninach. Dowiedz się, jak zrobić specjalny płyn odświeżający. Dzięki niemu uzyskasz przyjemny zapach bez powtórnego prania.

Czego potrzebujesz do przygotowania płynu odświeżającego?

Domowy specyfik odświeżający odzież zrobisz z jedynie kilku produktów, które najpewniej masz już w domu. Będą Ci potrzebne:
-2 łyżki płynu do zmiękczania tkanin,
-2 łyżki sody oczyszczonej,
-500 ml wody.

Jak zrobić płyn odświeżający odzież?

Wymieszaj wodę z płynem zmiękczającym i sodą, a potem wszystko wymieszaj. Wlej mieszankę do pojemnika z dozownikiem i spryskaj ciuchy, które chcesz odświeżyć. Pozostaw na 60 minut do wyschnięcia, a po tym czasie włóż do szafy lub załóż. Jeśli ulokujesz rzeczy skropione tym specyfikiem na półki, to szafa także będzie ładnie pachnieć. Aby przeciwdziałać nieprzyjemnej woni, możesz też używać samodzielnie zrobionych woreczków zapachowych.

Jak odświeżyć zapach w mieszkaniu?

Na uciążliwy zapach unoszący się w pomieszczeniach także są sposoby. Wystarczy sięgnąć po cytrynę i 2 inne środki. Pokrój owoc na ćwiartki i połóż w naczynku, następnie posyp solą (3 łyżeczki) i zalej płynem do płukania tkanin (1 nakrętka). Po brzydkim zapachu nie będzie śladu.

Czytaj też: Namocz w tym jeansy przed praniem. Będą jak nowe


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę