pasta do zębów i mydło
fot. Pixabay

Półki sklepowe, aż uginają się pod różnego rodzaju detergentami. Ceny niektórych z nich przyprawiają o zawrót głowy. Ponadto ich jakość jest zwykle wątpliwa, a część preparatów okazuje się bezskuteczna. Z tego powodu warto przejąć inicjatywę i stworzyć własny, tani detergent. Przyszykuj tylko kilka tanich składników.

REKLAMA

Przepis na domowy płyn do mycia naczyń

Na początku sięgnij po bazę, czyli mydło w płynie o dowolnym zapachu. Przelej je do naczynia i połącz z 1 łyżeczką pasty do mycia zębów. Wszystko wymieszaj, a uzyskasz preparat o nieco kremowej teksturze. Potem do osobnego naczynia wlej litr wody i wsyp do niej łyżkę sody oczyszczonej, wymieszaj. Mieszankę wody z sodą przelej do pojemnika z mydłem i pastą. Wymieszaj, aby wszystko dobrze się połączyło. Teraz przelej specyfik do jakiegoś dozownika (np. butelki po płynie do naczyń). Własnej roboty środek do mycia umieść obok zlewu i używaj do mycia naczyń. Ma właściwości ścierne i antybakteryjne (za sprawą sody) oraz skutecznie eliminuje tłuszcz.

Przepis na domowy płyn do mycia podłóg

Różnego rodzaju smugi, plamy czy zacieki często pojawiają się na panelach. Na dodatek z łatwością osiada na nich kurz. Do ich polerowania także można przyrządzić swój własny preparat. Pięć litrów wody połącz z niewielką ilością płynu do płukania (zmiękczania) tkanin o dowolnym zapachu i 3 łyżki octu. Środek jest antystatyczny i zabezpiecza parkiet przed kumulowaniem się na nim kurzu.

REKLAMA

Uzyskanym specyfikiem możesz już czyścić panele. Rób to według stylu ułożenia (wzdłuż paneli). W ten sposób nie powstaną smugi i zacieki. Absolutnie nie posługuj się mopem we wszystkich możliwych kierunkach. Jeśli nie znosisz woni octu, to zrób płyn inaczej. Do pojemnika wlej wodę i rozpuść w niej 2 tabletki do zmywarki.

Czytaj też: Namocz w tym jeansy przed praniem. Będą jak nowe

REKLAMA