REKLAMA

czyszczenie materaca
fot. screen Youtube / WoldoClean

Poszewki i prześcieradło zwykle wymieniamy na świeże, ale o czyszczeniu materaca zdarza nam się zapominać. To wielki błąd, ponieważ zabrudzenia i roztocza zbierają się także na nim! W trosce o swoje zdrowie warto o tym pamiętać. Podpowiadamy, jak wyczyścić materac w prosty sposób.

REKLAMA

Czym czyścić materac?

Materac będziemy czyścić domowym środkiem na bazie dwóch składników: jednej szklanki sody oczyszczonej i dowolnego olejku zapachowego (np. lawendowego lub herbacianego). Składniki mieszamy ze sobą i gotowe. Powinniśmy zaopatrzyć się także w sitko.

Najpierw odkurzamy starannie cały materac (najlepiej robić to systematycznie, podczas każdej zmiany pościeli na świeżą). Potem domowym specyfikiem posypujemy materac przez sitko. Zostawiamy tak wszystko na przynajmniej 60 minut, następnie odkurzamy starannie, przewracamy na drugą stronę i wykonujemy zabieg jeszcze raz. Gdy zakończymy czyszczenie, możemy wywietrzyć materac przez około pół godziny.

REKLAMA

Jak wyczyścić materac, gdy znajdują się na nim szpetne plamy?

Wtedy wybawieniem będzie pasta czyszcząca na bazie wody, sody oczyszczonej i soli (w proporcji 1:1). Po połączeniu wszystkich składników otrzymamy gęstą papkę. Nanosimy ją na zabrudzenie i zostawiamy na około 30 minut, a potem ścieramy lekko zwilżoną gąbką.

Na bardzo uporczywe zabrudzenia (stare lub np. z krwi) warto zastosować mocniejszy preparat. Pół szklanki sody łączymy z 2 łyżkami wody utlenionej i taką mieszankę nakładamy na plamę, czekamy, aż wyschnie, potem usuwamy ją zwilżoną ściereczką. Soda idealnie nadaje się do odświeżenia materaca. Czyści, zwalcza przykre zapachy, a na dodatek wchłania wilgoć. Zneutralizuje też nieprzyjemną woń potu.

REKLAMA

REKLAMA