Polak zastrzelony na oczach syna. Zwrócił uwagę grupie młodzieży w Sztokholmie

Polak zamordowany przez gang w Szwecji
fot. Sundsvall
Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

39-letni Polak zginął w Szwecji na oczach 12-letniego syna. Do zdarzenia doszło w Sztokholmie. Według wstępnych ustaleń, mężczyzna został zastrzelony po zwróceniu uwagi grupie młodzieży, która sprzedawała narkotyki w jego okolicy. Młodociani sprawcy byli prawdopodobnie członkami gangu. Szwedzi składają kwiaty w miejscu zdarzenia. Ma tam pojawić się także premier Szwecji, aby „zaszczepić [w ludziach] odwagę”. „Nigdy nie poddamy się. Pokonamy gangi” – oświadczył szef szwedzkiego rządu.

REKLAMA

Śmierć 39-letniego Polaka wstrząsnęła szwedzkim społeczeństwem. W czwartek szwagier ofiary potwierdził narodowość dla PAP.

Jak informują szwedzkie media – 39-latek był w drodze na basen ze swoim 12-letnim synem w sztokholmskiej dzielnicy Skarholmen. W tunelu pod wiaduktem napotkali grupę młodzieży. Doszło do wymiany zdań między nimi, a Polakiem. Chwilę potem padł śmiertelny strzał. 39-latek zginął na miejscu. Jego syn przeżył.

Polak zastrzelony w Sztokholmie. Premier Szwecji pojawi się na miejscu tragedii

Gazety „Expressen” i „Aftonbladet” informują, że Polak wykazywał postawę obywatelską. Mężczyzna już wcześniej wielokrotnie kontaktował się z policją w sprawie grasujących w okolicy gangów narkotykowych. Szwedzkie media konkludują, iż Polak „nie chciał, żeby jego syn dorastał w takim środowisku”.

REKLAMA

Na miejscu tragedii gromadzą się w czwartek lokalni mieszkańcy, składając kwiaty i zapalając znicze. Tunel, w którym zamordowana Polaka, ma wizytować nawet premier Szwecji Ulf Kristersson, który już wydał oświadczenie ws. bestialskiego mordu. „Nigdy nie poddamy się. Pokonamy gangi” – napisał szef szwedzkiego rządu.

Jimmie Akesson – szef partii Szwedzcy Demokraci – stwierdził w komentarzu na X (Twitterze), że „nie wystarczą frazesy, a nadszedł czas, aby Szwecja wypowiedziała wojnę każdemu członkowi gangu”.

W dzielnicy Skarholmen od początku marca doszło łącznie do trzech strzelanin. Wcześniej doszło do dwóch innych, w której zginęła jedna osoba, a kolejna została ranna.

REKLAMA

Jak dowiadujemy się z „Interii” – w 2022 r. doszło w Szwecji do 378 strzelanin, w których zginęły 62 osoby, najwięcej w historii policyjnych statystyk, a 104 zostały ranne. W Szwecji odnotowuje się najwięcej ofiar śmiertelnych strzelanin w całej Europie, w przeliczeniu na milion mieszkańców.

Podziel się: