Chorzy na nowotwory, które są prawdziwą plagą nie tylko polskiego społeczeństwa, pokładają nadzieje w poznańskich naukowcach. Zachowując restrykcyjne procedury farmaceutyczne, prowadzą oni badania nad lekiem przeciwbólowym dla pacjentów z chorobą nowotworową. Początkowo miał on uśmierzać ból, okazało się jednak, że może też hamować rozwój nowotworu.

Projekt ten rozpoczął się cztery lata temu na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu. Naukowcom udało się opracować technologię pozwalającą na pozyskiwanie z konopi o niskiej zawartości substancji psychoaktywnych środków wspomagających leczenie pacjentów onkologicznych. Badania wykazały, że poza działaniem przeciwbólowym, kannabinoidy mogą hamować rozwój komórek rakowych, a nawet je zwalczać.

Paweł Śledziński z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oznajmił: – Udało się pozyskać ekstrakty i udało się opracować technologie formowania preparatu leczniczego z konopi. Preparatu, który może być docelowo podawany pacjentom. Stwierdził on też, że istnieją już dowody na skuteczność preparatu w zwalczaniu komórek nowotworowych, dlatego dalsze badania będą się skupiały głównie na potencjale przeciwnowotworowym konopi.

Poznańscy naukowcy tłumaczą, że połączenie wszystkich zawartych w nowym preparacie substancji może nieść dodatkowe korzyści dla pacjentów. Teraz zespół badawczy stara się o pozyskanie środków na dalsze badania, szuka też firmy farmaceutycznej, która mogłaby zająć się produkcją leku.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę