fot. Pixabay

Nadchodzą kolejne sankcje, w których aktywnie będzie uczestniczyła Polska. Tym razem nie będą to ograniczenia dla Rosji, jako całego państwa, ale dla obywateli Rosji. Jak poinformował Andrij Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego – Polska ma zaprzestać wydawania wiz Rosjanom.

„Polska nie będzie wydawała wiz obywatelom Federacji Rosyjskiej. Tym samym dołącza do Finlandii, Estonii, Łotwy i Danii w słusznej sprawie wprowadzenia ogólnoeuropejskiego zakazu wydawania wiz turystycznych dla obywateli państwa terrorystycznego” – poinformował w niedzielę na Twitterze Andrij Jermak. „Gratulacje, Rosjo. Nadchodzi zakaz wiz”.

Tę informację potwierdził niejako wiceszef MSZ RP Piotr Wawrzyk, który przekazał Polskiej Agencji Prasowej, że nasz kraj pracuje nad opracowaniem koncepcji, która pozwoli nie wydawać wiz obywatelom Federacji Rosyjskiej. Jednocześnie Wawrzyk przypomniał, że nie chodzi jedynie o wizy turystyczne, których Polska nie wydaje już Rosjanom od kilku miesięcy.

Na ten moment Rosjanie otrzymują wizę tylko i wyłącznie z tytułu przekroczenia granicy w celu wykonywania pracy. Możliwość wjazdu do Polski mają m.in. kierowcy ciężarówek, dyplomaci oraz osoby posiadające Kartę Polaka i członkowie rodzin obywateli Polski i innych państw UE.

Wiceszef polskiego MSZ przekazał, że Polska jest za rozszerzeniem sankcji unijnych, m.in. o kwestię zawieszenia umowy o ułatwieniu ruchu wizowego dla obywateli Federacji Rosyjskiej. Na ten moment – jak stwierdził Wawrzyk – nie ma na to zgody wszystkich państw Unii Europejskiej.

„Europa nie może być supermarketem, do którego każdy może wejść”. Zełeński zaapelował o zaprzestanie wydawania wiz turystycznych Rosjanom

„Muszą być gwarancje, że rosyjscy mordercy lub wspólnicy państwa terroru nie będą korzystać z wiz Schengen” – mówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński. To właśnie po tych słowach, które padły kilka dni temu, wywiązała się dyskusja na temat zaprzestania wydawania wiz Rosjanom. Zełeński stwierdził, że Europa nie może stać się „supermarketem”, do którego może wejść każdy, o ile ma na to środki.

Na zakaz wydawania wiz dla Rosjan zdecydowały się do tej pory m.in. Czechy, które wprowadziły nowe przepisy już na kilka dni po wybuchu wojny na Ukrainie. W ostatnich dniach dołączyły także Estonia i Łotwa, a w Finlandii trwa debata nad zaprzestaniem wydawania wiz Rosjanom.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę