REKLAMA

Do Polski przyjedzie duńska para królewska
fot. screen YouTube / BBC News

Nie na co dzień możemy gościć w Polsce króla… ale wkrótce ugościmy! W ramach swojej pierwszej podróży zagranicznej pod koniec stycznia przyjedzie do naszego kraju nowy król Danii Fryderyk X. Wizyta króla potrwa aż trzy dni. W tym czasie Fryderyk X spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią oraz marszałek Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońską. Arystokrata odwiedzi też Szczecin.

REKLAMA

14 stycznia bieżącego roku Fryderyk X przejął duński tron po abdykacji swojej matki, Małgorzaty II. Jako głowa państwa, król wybrał cel swojej pierwszej wizyty zagranicznej. Ogłoszono, że Fryderyk X odwiedzi Polskę.

Król Danii przyjedzie do naszego kraju 31 stycznia. W Polsce spędzi aż trzy dni. Głównymi tematami wizyty ma być efektywność energetyczna, rolnictwo przyjazne dla klimatu oraz biogaz. Samą podróż określono mianem „biznesowej”.

REKLAMA

Wraz z monarchą do Polski przyjadą minister spraw zagranicznych Lars Løkke Rasmussen, minister klimatu, energii i gospodarki komunalnej Lars Aagaard oraz minister żywności, rolnictwa i rybołówstwa Jacob Jensen – donosi polsatnews.pl.

Król Danii Fryderyk X przyjedzie do Polski z pierwszą wizytą zagraniczną. Monarcha rozpoczął panowanie niecałe dwa tygodnie temu

Fryderyk X spotka się oczywiście z czołowymi politykami Rzeczypospolitej. Oprócz spotkania z Andrzejem Dudą w Pałacu Prezydenckim, król Danii ma rozmawiać także z marszałkiem Sejmu Szymonem Hołownią i marszałek Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońską. Podczas wizyty w Warszawie monarcha złoży swój wieniec pod Grobem Nieznanego Żołnierza. W stolicy odbędzie się także akcja promująca duński biznes z udziałem 38 przedsiębiorstw z tego kraju.

REKLAMA

Król zawita nie tylko w Warszawie. Istotnym punktem podróży ma być także Szczecin. Fryderyk X obejrzy port w Szczecinie oraz odwiedzi regionalną kwaterę NATO. Na koniec spotka się z mieszkającymi tu Duńczykami oraz polskimi przedsiębiorcami z miasta portowego.

Po wizycie w Polsce Fryderyk X ma odwiedzić także najbliższych sąsiadów – tj. Szwecję i Norwegię. „W Danii istnieje tradycja, że nowy władca rozpoczyna podróżowanie wraz ze swoją małżonką od wizyt w sąsiednich krajach” – podkreślono w królewskim komunikacie.

REKLAMA

Król Danii jest z wykształcenia politologiem. Służył też w wojsku, a konkretnie w jednostce specjalnej duńskiej marynarki wojennej. Monarcha słynie również z zamiłowania do sportu. Fryderyk X jest żonaty – swoją wybrankę poznał w pubie w Sydney, w czasie letnich igrzysk olimpijskich w Australii.

REKLAMA