Czołgi
Fot.ilustr.Facebook.com/https://www.facebook.com/profile.php?id=100069126883048

Generał Stanisław Koziej w Polsat News alarmował, że jest ryzyko eskalacji konfliktu na Ukrainie. Wojskowy obawia się, że może dojść do wojny państw NATO z Rosją.

Gen. Koziej stwierdził, że eskalacja wojny to założenie Rosjan. „Obserwujemy obraz rosyjskiego wynalazku strategicznego ostatnich lat, a mianowicie koncepcję eskalacyjnej doktryny wojennej. Jej kredo brzmi: chcesz wygrać, przegrywaną wojnę – eskaluj ją, chcesz wygrać przegrywaną konwencjonalną wojnę – eskaluj ją w nuklearną, chcesz wygrać wojnę regionalną – eskaluj ją w globalną” – powiedział.

„Na Ukrainie widzimy pierwsze kroki realizacji tej doktryny” – zaznaczył gen. Koziej. „Rosja rozpoczęła agresję na Ukrainie wedle modelu wojny interwencyjnej. Chcieli dokonać przewrotu bez większych walk, ale widzimy od kilku dni, że eskalowano ją w wojnę totalną” – dodał.

„Myślę, że powinniśmy się obawiać, że ta doktryna eskalacyjna niestety może być dalej stosowana w miarę jak Ukraina będzie się skutecznie i konsekwencje broniła” – stwierdził generał.

Były szef BBN twierdzi, że Polska również może być zagrożona. „Jest ryzyko kolejnej fazy eskalacji konfliktu w wojnę europejską, z możliwością sprowokowania konfliktu z NATO na naszych granicach” – alarmował gen. Koziej. „W tej chwili trwa wojna pośrednia między Zachodem, a Rosją i Rosja może zechcieć eskalować tę wojnę, w wojnę bezpośrednią, wywołując agresję podprogową” – zaznaczył.

„Tego typu akcji dywersyjnych musimy się spodziewać i być na nie przygotowanym na poziomie sojuszu i krajowym poziomie” – powiedział.

Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę