Świeże i ekologiczne warzywa z własnej uprawy to marzenie każdego. Dzięki temu paprykę czy pomidory mamy zawsze w zanadrzu. Nieraz jarzyny doznają uszkodzeń i pękają. Dlaczego tak się dzieje?
Jak pielęgnować pomidory?
W przydomowych ogrodach hodujemy nie tylko rzodkiewkę, sałatę czy ogórki. Wszystkie te warzywa mają indywidualne wymagania odnośnie pielęgnacji. Gdy prawidłowo zaopiekujemy się uprawami i zapewnimy im dogodne warunki, to uzyskamy dorodne plony.
Warto też ochronić swoje uprawy przed atakiem szkodników i przed różnymi chorobami – używając na przykład ekologicznych oprysków. Jednak czasami nawet mimo zapewnienia właściwych warunków, na pomidorach pojawiają się dziwne pęknięcia. Nie jest to rzadki problem i z reguły można się przed nim uchronić. Poznaj niezawodną metodę, dzięki której na długi czas pękanie pomidorów Cię ominie. Mało tego, zaprezentowany poniżej przepis na naturalny nawóz sprawi, że Twoje pomidory będą soczyste i jędrne.
Pomidory pękają? Najczęstsze powody
Już wiesz, że pękanie pomidorów to nic nadzwyczajnego i wcale nie oznacza, że to Twoja wina. Jeśli martwisz się, że szybko stracisz swoje plony, to zupełnie niepotrzebnie. Z jakiego powodu pomidory pękają? Zanim przejdziemy do konkretów, zdradzimy, że przyczyn może być kilka. Niekiedy to efekt niestarannej pielęgnacji (np. nadmierne podlewanie). Gdy natomiast krzaczki będą miały za sucho, to owoce zaczną pęcznieć, a ich skórka pęknie (przyznasz, że wtedy dużo gorzej wyglądają). Wspomniane pęknięcia nie wyskakują natychmiast. One powstają po okresie długotrwałego przesuszenia bądź systematycznego przelewania. Innym powodem jest deficyt substancji pokarmowych, a zwłaszcza potasu. W tym przypadku może pomóc domowa odżywka na bazie drożdży. Oto przepis na ten specyfik.
Przepis na nawóz z drożdży. Zabezpieczy pomidory przed pękaniem
Ten nawóz to prawdziwa skarbnica witamin, która dodatkowo ochroni uprawy przed zakażeniami grzybicznymi. Stworzenie specyfiku nie jest żadną trudnością. Wystarczy przyszykować 100 gram drożdży, a potem zalać je 10 litrami ciepłej wody i wszystko porządnie zamieszać. Gdy drożdże dobrze się rozpuszczą, należy odstawić miksturę na parę godzin w ciemne miejsce. Nawóz jest gotowy do użycia – nie musisz go niczym rozcieńczać.
Czytaj też: Wyjmij z lodówki i podlej paprotki. Będą zdrowe, bujne i piękne