Posadziłeś go obok domu? Szykuj się na zlot szerzeni

szerszeń
fot. Pxhere

Raczej nikt z nas nie chciałby spotkać na swojej drodze szerszenia. Szczególną ostrożność powinni zachować alergicy, ponieważ użądlenie przez owada może mieć opłakane skutki. Niestety czasem zupełnie nieświadomi sami sprowadzamy na siebie czy innych niebezpieczeństwo, bo sadzimy w swoim ogrodzie rośliny, które wyjątkowo kuszą szerszenie i osy. Co najmocniej je przyciąga?

REKLAMA

Wiosną owady budzą się do życia, a wśród nich są szerszenie i osy. Zarówno te pierwsze, jak i drugie nie kojarzą nam się zbyt dobrze i przeważnie boimy się ich. Jeszcze więcej strachu potrafią narobić alergikom. Użądlenie szerszenia mogłoby skończyć się dla nich tragicznie. Zauważyłeś, że insekty nagminnie odwiedzają twoją działkę koło domu? Prawdopodobnie przyciągają je konkretne rośliny.

Posadziłeś blisko domu? Szerzenie go uwielbiają

Owady jak magnez przyciąga zapach lilaka. Chcąc dotrzeć do słodkiego nektaru w środku łodyg, żuwaczkami usuwają korę z gałązek i na ogół niszczą tak krzew. Jeżeli twoja działka to kraina bzu, prędko zostanie zasiedlona przez stado szerszeni.

Moskity nie pogardzą także drzewkami owocowymi (np. jabłoniami, gruszami). Robią z nimi dokładnie to, co z lilakami, dewastują gałęzie i plony. Odradzamy sadzenie śliw, grusz czy czereśni tuż przy balkonie czy oknie domu. Latem szerszenie i osy będą wciąż przesiadywać na drzewach i chętnie zajrzą też do twojego mieszkania.

REKLAMA

Skoro już wiesz, co wabi szerszenie, pora byś poznał odmiany roślin, które odstraszają owady. Niedaleko tarasu czy ławki ogrodowej możesz posadzić czosnek, piołun i lawendę. Bzyczące owady nie znoszą ich zapachu. Dodatkowo pomyśl o wystawieniu pelargonii i bratków w ogrodzie. Skorzystasz podwójnie. Rośliny pięknie się prezentują, więc udekorują teren w pobliżu domu i będą odganiać insekty.

Podziel się: