Posiej obok truskawek, a nie będziesz musiał ich pielić. Plony będą dorodne

truskawki
fot. screen Youtube / PLANTS

Domowa uprawa truskawek ma wiele plusów i staje się coraz bardziej modna w naszym kraju. Nic dziwnego, ceny owoców w sklepach poszybowały w górę, a ewentualne traktowanie ich środkami ochrony rośliny jest dla nas nie do zaakceptowania. Również smak kupnych truskawek nie zawsze trafia w nasz gust. Dlatego przydomowa hodowla krzaczków jest teraz na topie.

REKLAMA

Co siać w pobliżu truskawek? Różnicę dostrzeżesz natychmiast

Obok jakich roślin posadzić sadzonki truskawki lub na odwrót – co posiać obok już rosnących krzaczków? Szpinak. Truskawki uwielbiają jego towarzystwo, bo neutralizuje chwasty. Działa także jak ściółka, ponieważ uniemożliwia dojście światła do zielska. Dodatkowo nie pozwala wilgoci odparować z ziemi i uelastycznia ją.

Zamiast szpinaku możesz posadzić w niedalekiej odległości od truskawek fasolkę szparagową. Nie znoszą jej niektóre insekty, więc nie podejdą także do truskawek i nie narobią szkód.

REKLAMA

Uprawa łączona ma sens. Jakie korzyści przynosi?

Sadzenie rozmaitych gatunków roślin na tej samej grządce ma wiele zalet i coraz więcej osób zauważa pozytywne efekty takiej strategii. Dobrze dobrane rośliny, które rosną obok siebie, będą żyć ze sobą w harmonii i chronić się wzajemnie przed szkodnikami. Już wiesz, że na jednej grządce warto posadzić truskawki i szpinak lub fasolkę szparagową. A czego obok niej nie sadzić? Na pewno warzyw kapustnych. Co ciekawe, dzięki przemyślanej uprawie roślin można zmniejszyć dawkę aplikowanego nawozu.