Posiej słoneczniki w tym terminie, a wyrosną na okazy. Ziarna będą duże

słonecznik
fot. Pixabay

Słonecznik to roślina, która stanowi atrakcję ogrodu. Żywe barwy działają na nas rozweselająco i przyciągają wzrok sąsiadów. Sadząc gatunki jadalne, możemy skorzystać podwójnie, ciesząc się również pysznymi i świeżymi pestkami. Jak wyhodować olbrzymie słoneczniki? Kluczowy jest termin i sposób ich sadzenia. Zapoznaj się z kilkoma wskazówkami, a rośliny będę mieć 4-5 m wysokości.

REKLAMA

Odpowiedni termin siewu słonecznika

Roślinę najlepiej siać na przełomie kwietnia i maja. Wtedy ryzyko pojawienia się przymrozków spada, dzięki czemu sadzonki nie ucierpią. Słonecznik na rozsadę może być wysiewany przez cały kwiecień. Mniej więcej w maju może trafić do ziemi docelowej.

Jak siać słoneczniki?

Najlepiej metodą rozsady. Słonecznik będzie prędko i sprawnie się rozwijać. Wysianie go wprost do gruntu jest ryzykowne. Ewentualnie przymrozki mogą zaszkodzić sadzonce.

REKLAMA

Jak przygotować rozsadę słonecznika jadalnego?

Na początku zaopatrz się doniczki lub plastikowe kubeczki o ok. 300-500 ml pojemności. Wypełnij je ziemią i uklep. Potem zrób 3-centymetrowe dołeczki i wrzucaj do każdego z nich po jednym ziarnie słonecznika. Przysyp glebą i delikatnie ubij. Rozsada gotowa. Trzymaj ją w domu bądź w tunelach foliowych. Ważne, by zapewnić im jasne (tymczasowe) stanowisko, ale chronić przed ostrym słońcem.

Gdy roślina wykiełkuje, musisz ją przysposabiać przez ok. pół miesiąca do chłodniejszych warunków, zanim trafi do gruntu. W ciągu dnia wystawiaj pojemniki z sadzonkami na dwór, a wieczorem je stamtąd zabieraj. Zahartowane sadzonki będę potem lepiej prosperować w gruncie. Sadź je w rzędach, zachowując odpowiednie przerwy.