Posiej tak marchewkę. To sposób na plony nie z tej ziemi

marchew
fot. Pixabay

Jednym z najpopularniejszych warzyw korzeniowych, często używanym w kuchni – jest marchewka. Nie ma ona szczególnych potrzeb, a więc uprawa jest łatwa i przyjazna. Poznaj niezawodne metody ogrodników na uprawę tego warzywa. Dzięki temu uzyskasz dorodne plony!

REKLAMA

Kiedy siać marchewkę?

Warzywo można siać w tunelach foliowych już w marcu, natomiast do gruntu nasiona mogą trafić dopiero w kwietniu – aż do końca maja (po połowie maja zwykle wysiewa się gatunki późne).

Grunt pod marchew

Ziemia pod zasiew marchwi powinna być wilgotna, spulchniona, pozbawiona wszelkich chwastów i kamieni. Zbyt suchą glebę trzeba będzie nawadniać, a za wilgotna może sprawić, że korzenie zaczną gnić. Fachowcy odradzają sianie warzywa do gruntu, który dopiero co był nawożony kompostem, ponieważ przyciąga to szkodniki. Jeśli stosujesz obornik, to powinieneś odczekać trzy lata, zanim zasiejesz tam marchewkę.

REKLAMA

Jak wysiewać marchew?

Nasiona wysiewaj na głębokość ok. 1 cm. Wysiewaj ją od razu w obszarze, w którym ma rozwijać się przez cały sezon. Marchewkę możesz siać także do pojemników na balkony albo w tunelach foliowych. Aby zaczęła szybciej kiełkować, mocz nasiona w wodzie przez kilkanaście godzin.

Nasiona powinny trafiać od razu do gruntu w rzędach z przerwami wynoszącymi ok. 30 cm. Ponieważ nasiona są miniaturowe, to ciężko jest je rozdzielić, więc z pewnością warzywo wysieje się dość gęsto w rządku. Aby się przed tym uchronić, spróbuj uprzednio nasionka wymieszać z ziemią ogrodową. Możesz także do wysiewania marchewki użyć starej, niepotrzebnej solniczki.

Kiełkowanie marchwi

Marchew wypuszcza kiełki w temp. przekraczającej 3°C już po upływie 10-20 dni. Bardzo drobną roślinkę trzeba odchwaszczać. Jeśli marchewka rośnie za gęsto i musisz ją przerzedzić, zrób to wieczorem.

REKLAMA

Towarzystwo, jakich roślin odpowiada marchwi?

Marchew możesz posadzić nieopodal warzyw cebulowych (np. szczypiorku, cebuli), bo ich aromat odstrasza szkodniki. Dobrze sprawdzi się też mięta, majeranek czy rozmaryn. Obecny niedaleko czosnek zabezpieczy marchewkę przed chorobami grzybowymi. Ogrodnicy radzą, aby marchewki nie siać blisko selera, buraka, ziemniaka, kapust, brokułów czy kalafiora.Zobacz też: Zaskakujący sposób na sadzenie rzeżuchy. Jest prosty i szybki!