Postanowienia noworoczne! Co robić, aby miały sens?

REKLAMA

Obietnice noworoczne mają to do siebie, że rzadko się ziszczają. Co więcej, już w styczniu o nich nie pamiętamy. Czy zatem ich składanie w ogóle ma sens? Oczywiście, że tak, tylko trzeba robić to w odpowiedni sposób.

Bardzo często robiąc postanowienia, tak naprawdę nie mamy zamiaru ich dotrzymywać. Nie warto się zatem oszukiwać, że na przykład zaczniemy się odchudzać – lepiej potraktować to jak sympatyczną tradycję i nie przeżywać braku sukcesów na polu gubienia kilogramów. Jeśli jednak naprawdę chcemy coś zmienić, w jakiejkolwiek sferze naszego życia, dajmy sobie szansę, by postanowienia zrealizować. Szczególnie, że noworoczne postanowienia są skuteczniejsze niż obietnice składane w inne dni – to dlatego, że czas przełomu starego i nowego roku wyznacza symboliczną granicę. Nowy rok jawi się jako czysta karta, którą możemy dopiero zacząć zapisywać. Taka atmosfera sprzyja wprowadzaniu zmian i warto z niej skorzystać.

REKLAMA

Niestety badania pokazują, że niewiele noworocznych postanowień jest rzeczywiście realizowanych (szacunkowo, udaje się to tylko w przypadku 15 proc. osób). Większość postanowień „przechodzi” niejako na kolejny rok, lub po prostu o nich zapominamy. Staje się to niestety pretekstem do użalania się nad sobą i stwierdzenia, że nic nam nie wychodzi. Kiedy jednak wytrwamy w naszym postanowieniu, wzrośnie nasza samoocena, zaś organizm zacznie wydzielać serotoninę, odpowiedzialną za poczucie szczęścia. Dlatego też istotną kwestią jest to, w jaki sposób sformułujemy postanowienie, aby zwiększyć swoją szansę na sukces. Warto podejść do sprawy realistycznie i na przykład zaplanować ograniczenie jedzenia słodyczy zamiast łudzić się, że będziemy w stanie z nich zrezygnować całkowicie. Osiąganie nawet drobnych celów wzmacnia naszą motywację i sprawia, że mamy ochotę wyznaczać sobie następne. Pamiętaj też, by postanowienie było ważne dla ciebie. Rzucenie palenia tylko dlatego, że tak wypada, będzie trudne. Jeśli natomiast zrobimy to z troski o własne zdrowie i kondycję, cel stanie się da nas ważny i zyskamy motywację do jego realizacji.

Podziel się: