Twitter | Franak Viačorka

W godzinach nocnych z czwartku na piątek doszło do pożaru na terenie ukraińskiej Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Jest to największy tego typu obiekt w całej Europie. „Rosyjskie działania wojskowe w pobliżu elektrowni są nieodpowiedzialne i muszą się zakończyć” – mówiła Jennifer Granholm, amerykańska sekretarz energii.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opublikował w piątkowy poranek nagranie z momentu ostrzeliwania Zaporoskiej Elektrowni Atomowej. Po atakach Rosjan doszło do wybuchu pożaru, którego nie można było szybko ugasić z powodu niedopuszczenia strażaków przez rosyjskie wojsko do miejsca zdarzenia.

Pożar mógłby stanowić olbrzymie zagrożenie nie tylko dla Ukrainy, ale całej Europy ze względu na promieniowanie. – Ten reaktor jest w remoncie i nie działa, ale w środku znajduje się paliwo jądrowe – ostrzegał rzecznik elektrowni atomowej w Zaporożu.

Do sprawy odniosła się również amerykańska sekretarz energii Jennifer Granholm. – Rosyjskie działania wojskowe w pobliżu elektrowni są nieodpowiedzialne i muszą się zakończyć – ostrzegała. W podobnym tonie wypowiedział się Franak Viacorka, prawa ręka Sviatlany Tsikhanouskiej.

– Wojska rosyjskie ostrzelały elektrownię atomową, wybuchł wielki pożar. Widać płomienie i dym. Ta elektrownia jest jedną z największych w Europie i czeka nas katastrofa – pisał.


Obserwuj nas w Google News i bądź na bieżąco!

→ Wejdź i naciśnij gwiazdkę