Jak mówią, do odważnych świat należy, warto się zatem odważyć i poszukać pracy za granicą. Polacy są cenionymi pracownikami w wielu europejskich krajach i bez problemu znajdują zatrudnienie w różnych sektorach gospodarki. Wystarczą chęci do pracy, nie trzeba mieć doświadczenia ani znać języka obcego.

Jakie oferty są dostępne na rynku?

Wiele osób boi się wyjazdu do obcego kraju, w szczególności bez znajomości języka jest to sporo wyzwanie. Na rynku jest jednak wiele profesjonalnych agencji, które nie tylko pomagają znaleźć zatrudnienie, ale też wspierają wysłanych przez siebie pracowników przez cały okres trwania umowy. Dzięki takiemu pośrednictwu praca za granicą dla każdego jest możliwa dla, bez względu na kwalifikacje zawodowe czy wiek.

Praca za granicą czeka w wielu branżach i sektorach gospodarki. Osoby bez doświadczenia, specjalistycznego wykształcenia czy też bez znajomości języka mogą znaleźć pracę między innymi w fabrykach przemysłowych i przetwórstwie spożywczym. Tacy pracodawcy najczęściej poszukują osób do konfekcjonowania towarów, prostych prac przy taśmie produkcyjnych lub też do obsługi logistycznej w magazynach. Tego typu etaty nie wymagają fachowych umiejętności, a zaangażowania i sumienności.

Drugim popularnym sektorem zatrudniającym każdego jest szeroko rozumiane rolnictwo. Tu można znaleźć oferty pracy stałej, a także sezonowej, na przykład przy zbiorze owoców lub warzyw. Popularnym kierunkiem dla osób, które chcą pracować w tej branży, jest Holandia i jej całoroczne uprawy tulipanów.

Sporo ofert pracy można znaleźć również w branży budowlanej, tu szczególnie poszukiwani są pomocnicy budowlani, czy też mechanicznej, gdzie cenieni są mniej lub bardziej doświadczeni mechanicy samochodowi.

Czy wyjazd do pracy za granicę jest bezpieczny?

Tak, ale pod pewnymi warunkami. Choć w większości przypadku pracodawcy w krajach europejskich są uczciwi i przestrzegają przepisów pracy, można też trafić na oszustów. Przed podjęciem pracy warto upewnić się, że wszelkie nadgodziny będą płatne, dodatkowo oferowane będą premie i dodatki. Koniecznie trzeba też zweryfikować warunki zakwaterowania. Za pierwszym razem czy bez znajomości języka jest to trudne zadanie, dlatego warto skorzystać z pomocy agencji. Wyjazd na własną rękę czy też z niepewnym pośrednikiem jest nie tylko ryzykowny pod względem finansowym, ale może być również niebezpieczny.

Inną opcją uniknięcia niepotrzebnego ryzyka jest podparcie się doświadczeniem osób, które już pracowały w danym kraju. Mogą być to znajomi lub osoby z grup dyskusyjnych na forach internetowych czy w mediach społecznościowych. Za ich pośrednictwem można zweryfikować konkretną ofertę lub pracodawcę. Można też zdobyć polecenie, a taka forma zatrudniania jest bardzo korzystna – i dla pracodawcy, i dla pracownika. Ten pierwszy nie musi tracić czasu na szukanie kandydatów do pracy, a drugi zdobywa wiedzę o firmie, panujących w niej warunkach, atmosferze i wynagrodzeniu z pierwszej ręki, czyli od osób już zatrudnionych w danym miejscu.